Jak dbać o wątrobę?

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba to bardzo ważny organ, które często bardzo długo nie manifestuje swego złego stanu. Warto jednak dbać o nią przez całe życie, bo prawidłowe funkcjonowanie wątroby wpływa także na inne układy w organizmie człowieka.

Jakie funkcje spełnia wątroba?

Wątroba to swego rodzaju magazyn, w którym znajdują się witaminy i substancje odżywcze. To właśnie on przekształca spożyty pokarm w glukozę i aminokwasy. Dzięki temu, że wątroba wytwarza żółć możliwe jest wchłanianie tłuszczów i witamin takich jak A, D, E.

Znaczenie prawidłowej diety dla wątroby?

Zdrowe odżywianie jest niezmiernie ważne dla wątroby, bo od tego, co spożywamy zleżeć będzie czy zapewnimy jej dobrą kondycję. Przykładowo spożywanie bardzo dużej ilości niezdrowych tłuszczów przyczyniać się może do powstania niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, bo potrafi ona przerodzić się w marskość wątroby. Warto, więc pamiętać, że nasza wątroba lubi posiłki zróżnicowane i niezbyt obfite. Wskazane jest, więc spożywanie produktów białkowych takich jak: ryby, soczewica, fasola. Polecane są także produkty zbożowe, ale tylko i wyłącznie gruboziarniste. W zdrowej diecie ważną rolę odgrywać będą także warzywa zawierające siarkę czyli kalafior, brukselka, czosnek. Przygotowując posiłki należy zrezygnować ze smażenia i grillowania. Nasza wątroba lubi także, aby przyjmować dużo płynów najlepiej do 2 litrów dziennie. Wspomagająco dla poprawienia kondycji wątroby warto przyjmować świeżo mielony ostropest plamisty.

Alkohol niszczy wątrobę

Głównym wrogiem zdrowej wątroby jest wysokoprocentowy alkohol. Niestety Polacy ciągle mają z tym duży problem i to właśnie przez nadużywanie alkoholu pojawiają się u nich poważne problemy z wątrobą. Jedną z ważniejszych funkcji wątroby jest oczyszczanie organizmu z alkoholu etylowego. Skutkiem tego procesu jest powstawanie bardzo toksycznego związku, którym jest aldehyd octowy. W związku z tym lekarze zalecają, aby mężczyźni nie spożywali dziennie więcej niż 30 gramów czystego etanolu. Jednocześnie warto podkreślić, że codzienne spożywanie choćby małych ilości alkoholu jest dużym błędem, gdyż wątroba nie otrzymuje czasu na regenerację.

Nadmiar leków szkodzi wątrobie

Nasza wątroba nie lubi także długotrwałego przyjmowania wielu leków. Niestety Polacy mają tendencję do wykupywania wielu medykamentów bez recepty a ponadto nie zawsze stosują się do zaleceń lekarskich i przyjmują leki długotrwale. Szczególnie należy wystrzegać się nadmiernego spożycia leków przeciwbólowych. Dużo lepszym wyjściem jest zastosowanie ziół takich jak: mięta, tymianek, oregano czy jałowiec.