Sen – remedium na bolączki współczesnego świata

Sen – remedium na bolączki współczesnego świata

Perspektywa dobrego snu coraz bardziej oddala się od celów współczesnego człowieka. W dobie XXI wieku, pod wpływem ciągłej presji otoczenia, sen stanowi już niejako tylko dodatek do codziennej egzystencji. Nieustanne wyznania oraz ślepe dążenie do idealnego życia potęgują uczucie stresu, który to znów niekorzystnie wpływa na jakość snu. Sen ma niejako zbawienny wpływ na poprawę komfortu życia. Sprawia, że problemy codziennego życia stają się bardziej znośne. Co prawda, nie można tego traktować jako idealny lek, który to sprawi, że wszelkie dylematy całkowicie pójdą w zapomnienie, ale w wyniku polepszenia się jakości snu, te stają się mniej dotkliwe. Wniosek z tego prosty: warto przede wszystkim zadbać o warunki, w jakich kładziemy się w objęcia Morfeusza.

Jak dobry sen wpływa na postrzeganie rzeczywistości?
Sen wywiera ogromny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. W trakcie snu wielokrotnie następują po sobie fazy: faza NREM (sen wolnofalowy) oraz REM (sen paradoksalny). Najistotniejszą rolę odgrywa faza REM, w której to mogą pojawić się marzenia senne. W jej trakcie rozpoczynają się intensywne procesy regeneracyjne komórek organizmu człowieka. To właśnie podczas tej fazy, mózg łagodzi traumy oraz pozwala na “przetrawienie” wydarzeń życia codziennego. To tutaj właśnie rozpoczyna się walka ze zwalczaniem skutków towarzyszących dylematów. Dobry sen chroni, zarówno przed chorobami neurodegeneracyjnymi jak demencja starcza, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera, jak i przed pogarszającym się stale samopoczuciem prowadzącym nawet w najgorszym przypadku do depresji. Spoczynek stanowi również niezwykle ważny element w walce z negatywnymi skutkami stresu, pozwalając niejednokrotnie na złagodzenie zespołu stresu pourazowego. Nieprawidłowy sen niekorzystnie wpływa na funkcje kognitywne oraz zwiększa ryzyko błędu.

Sen – aspekty, na które warto zwrócić uwagę
Najistotniejszym elementem jest nie jak dotąd myślano – długość snu, ale jego jakość. Warto zadbać o odpowiednie warunki. Głównym czynnikiem mającym wpływ na komfort zasypiania jest regularność. Warto kłaść się każdego dnia o podobnej porze. Przed snem nie należy używać urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło, gdyż zaburza to prawidłowe wydzielanie melatoniny (hormonu snu regulującego rytm okołodobowy). Największe jej stężenie przypada na okres między północą a godziną 2 nad ranem. Ponadto, istotnym jest również uprawianie aktywności fizycznej czy odpowiednia dieta. Należy również dodać, iż nie należy zbytnio przeciążać organizmu tuż przed snem, zarówno jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne, jak i posiłki. W przypadku pojawiających się notorycznie problemów z zasypianiem, warto suplementować się dostępnymi preparatami z melatoniną bądź udać się do lekarza rodzinnego, który to może przepisać odpowiedni środek na receptę regulujący rytm okołodobowy np. lek zawierający hydroksyzynę.

Warto uświadomić sobie, iż efektywność wykonywanej pracy oraz lepsze radzenie sobie z wyzwaniami to kwestia zadbania o jakość snu. Należy również pamiętać, że rozregulowanie rytmu okołodobowego nie jest łatwe do przywrócenia. Stąd istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków snu oraz przestrzeganie podstawowych zasad, by dostrzec różnicę.