Skóra wrażliwa – charakterystyka, przyczyny i pielęgnacja

Skóra wrażliwa – charakterystyka, przyczyny i pielęgnacja

Skóra wrażliwa to problem, który dotyka wielu osób – bez względu na ich wiek czy płeć. Wywoływana przez wiele różnorodnych czynników, wymaga odpowiednio dopasowanej i regularnej pielęgnacji. Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa, jakie są jej przyczyny oraz jak prawidłowo o nią dbać?

Charakterystyka skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa objawia się wieloma cechami. Wśród nich należy wymienić tendencję do zaczerwienień, swędzenie, napięcie, skłonność do lekkiej opuchlizny, uczucie nadmiernego ciepła oraz nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne. Jak rozpoznać cerę wrażliwą? Prócz obserwacji jej reakcji na wiatr lub znaczne wahania temperatury, można przeprowadzić test z plastikową szpatułką. Należy przeciągnąć nią po wybranym fragmencie ciała i obserwować reakcję organizmu. Jeżeli pojawi się obrzęk lub zaczerwienienie – będą one świadczyć o posiadaniu skóry wrażliwej.

Przyczyny wrażliwej skóry

Wśród głównych przyczyn wrażliwej skóry wymienia się czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Od wewnątrz niekorzystne działanie na kondycję skóry wywiera nieprawidłowa dieta, nadmierny stres i nerwowość, stosowanie używek oraz choroby. Od zewnątrz natomiast wrażliwą skórę może powodować nieodpowiednia pielęgnacja, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz ekspozycja na zmieniające się temperatury.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Aby zminimalizować objawy skóry wrażliwej, warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację np, stosować kremy na dzień. Należy wybierać kosmetyki o delikatnej formule, bez zawartości alkoholu, barwników, substancji zapachowych czy środków konserwujących. Dobrze sięgnąć po preparaty o działaniu łagodzącym i nawilżającym, które zmniejszą napięcie, świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Wskazane jest dbanie o swoją skórę od wewnątrz. Niezbędna będzie zbilansowana dieta oraz unikanie ostrych przypraw.

Wychodząc poza budynek, warto chronić skórę przed nagłymi wahaniami temperatury i działaniem promieni słonecznych. Niezalecane jest także zażywanie gorących kąpieli i stosowanie peelingów mechanicznych, które mogą podrażniać wrażliwą skórę.