Gdy dopada nas choroba

Gdy dopada nas choroba

Katar, czy infekcja gardła może spotkać nas także latem. Kiedy poczujemy pierwsze objawy infekcji możemy spróbować zwalczyć je domowymi sposobami. Na ból gardła może nam pomóc płukanka cytrynowa. Do jej przygotowania potrzebujemy jedynie szklanki gorącej wody, do której dodajemy sok z cytryny. Po lekkim przestygnięciu płuczemy gardło 3 razy dziennie. Taką płukankę na ból gardła może przygotować także używając zamiast soku z cytryny łyżeczki oczyszczonej sody, którą należy rozpuścić w szklance ciepłej wody.

Płukanki mają działanie przeciwbólowe oraz dezynfekujące. Jeżeli męczy nas kaszel możemy spróbować zwalczyć go pijąc napar z siemienia lnianego. Do przygotowania naparu potrzebujemy 2 łyżek siemienia i kilku plasterków cytryny. Siemię i cytrynę zalewamy 1/2 l gorącej wody i odstawiamy na 15 minut. Po kwadransie dodajemy 2 łyżki miodu, otrzymaną miksturę pijemy 2 razy dziennie w ilości 1/2 szklanki. Taka mikstura jest szczególnie pomocna w zwalczaniu suchego kaszlu. Bardzo dobrym sposobem na obniżenie gorączki jest napar przygotowany z kwiatów bzu czarnego i kwiatów lipy. Mieszamy po 1 łyżeczce obu ziół i zalewamy je szklanką wrzącej wody. Przykrywamy i odstawiamy na kwadrans. Ciepły napar pijemy 3 razy dziennie. Aby napar długo był ciepły, zioła możemy zaparzyć w termosie. Jeżeli mimo stosowania domowych środków objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Trudności z oddychaniem, kaszel, gorączka i ból głowy mogą być objawem zapalenia płuc. Zapalenie płuc nie jest już dzisiaj chorobą śmiertelną, jest jednak chorobą bardzo niebezpieczną dla osób starszych i małych dzieci. Najczęściej zapalenie płuc wywoływane jest przez pneumokoki. Przyczyną zapalenia płuc może mieć także podłoże grzybicze. Może zostać również wywołane przez wirus wywołujący grypę. Zapalenie płuc bardzo często dotyka także osoby po operacjach oraz bardzo małe dzieci. U bardzo małych dzieci zapalenie płuc wywoływane jest poprzez zachłystywanie się. Mowa jest wówczas o zachłystowym zapaleniu płuc. Zapalenie płuc jest chorobą, która jest przenoszona zazwyczaj drogą kropelkową. Takie zapalenie płuc nosi nazwę samoistnego zapalenia płuc. Zapalenie płuc jest chorobą, która jest możliwa do zdiagnozowania już poprzez badanie osłuchowe. Czasem jednak lekarz zleca wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej. Zapalenie płuc wymaga leczenia antybiotykami. Mimo że objawy choroby typu gorączka czy duszności ustępują zazwyczaj po 3 dniach od podania antybiotyku, to jednak antybiotyk musimy zażywać od kilku do nawet kilkunastu dni. Przerwanie kuracji grozi powrotem choroby, która może tym razem mieć znacznie ostrzejszą, wymagającą nawet pobytu w szpitalu, postać. W trakcie choroby nie należy zażywać syropów o działaniu przeciwkaszlowym.