Dorosły z cerą nastolatka, czyli skąd ten trądzik?

Dorosły z cerą nastolatka, czyli skąd ten trądzik?

Za tobą już dawno okres dojrzewania, a mimo to borykasz się ze zmianami trądzikowymi? Zastanawiasz się skąd się wzięły? Poszukujesz sposobów, by jak najszybciej się ich pozbyć? Przyjrzyj się prowadzonemu przez ciebie stylowi życia. Bardzo możliwe, że właśnie w tym tkwi tajemnica powstawania trądziku.

Skąd się bierze trądzik pospolity u dorosłych?

Przyczyna powstawania trądziku pospolitego u dorosłych jest dosyć złożona. Nie ma jednego czynnika, który prowokowałby powstawanie nieestetycznych zmian. Poniżej zaś przedstawiam najczęstsze czynniki, wpływające na powstawanie zmian trądzikowych.

Trądzik i hormony

Problem ten dotyczy w większości przypadków kobiet niż mężczyzn. Jest związany głównie z zawirowaniami hormonalnymi. Nie szkodzi, że za sobą masz już okres dojrzewania. Pamiętaj, że w życiu kobiety raz na jakiś czas dochodzi do „burzy hormonów”, które mogą odpowiadać za powstawanie trądziku. Do takich czynników zalicza się między innymi: ciążę, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, podejmowanie leczenia hormonalnego. Na skutek wzmożonego wydzielania androgenów dochodzi do nadprodukcji sebum, co doprowadza do nasilonego łojotoku. W efekcie dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych, pojawiają się bakterie beztlenowe i tworzą się zaskórniki.

Trądzik i leki

Trądzik pospolity u dorosłych może wywołać także zażywanie niektórych leków (np. środków stosowanych podczas leczenia depresji, kortykosteroidów).

Trądzik i stres

Jeśli prowadzisz dość stresujący tryb życia, także możesz spodziewać się zmian trądzikowych. Nie od dziś wiadomo, że przedłużające się sytuacje stresowe odpowiadają za wyrzut steroidów nadnerczowych, czego efektem jest trądzik pospolity.

Trądzik i słońce

Jeśli trądzik pospolity pojawia się u ciebie okresowo – latem znika, a atakuje jesienią, oznacza to że najprawdopodobniej dość mocno eksponujesz skórę na słońce. Promienie słoneczne odpowiadają za nadmierne wysuszanie cery, co pobudza gruczoły łojowe do intensywnej pracy. Początkowo przynosi to znaczną poprawę, ponieważ słońce wysusza pryszcze. Jednak zwykle jesienią dochodzi do intensywnego ukazywania się kolejnych zmian trądzikowych.

Jak zlikwidować trądzik pospolity u dorosłych?

Na pewno trądziku nie można bagatelizować. Koniecznością jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że niekiedy na efekty takiej kuracji należy poczekać. Cierpliwość i systematyczność będą więc wskazane.

Jeśli trądzik pospolity nie jest nasilony, wówczas odpowiednie mogą okazać się sprawdzone kosmetyki na trądzik (wiele osób poleca Acnezine, Trioxil). Trzeba jednak stosować je systematycznie, by przyniosły efekt.

Jeśli trądzik jest nasilony, wówczas niezbędna będzie pomoc dermatologa. W dermatologicznym leczeniu trądziku wykorzystuje się np. antybiotyki, hormony, retinoidy. Wybór metody leczenia uzależniona jest od charakteru zmian skórnych.