Wszystko co musisz wiedzieć o znaczeniu wody dla organizmu

Wszystko co musisz wiedzieć o znaczeniu wody dla organizmu

Woda powinna stanowić ok dwie trzecie wypijanych każdego dnia płynów. Zaleca się, aby dorosła kobieta przyjmowała każdego dnia ok 2 litrów płynów, natomiast mężczyzna o 0,5 litra więcej. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest jedną z najważniejszych rzeczy pozwalających zachować nie tylko zdrowy wygląd i piękną sylwetkę, ale przede wszystkim siłę i odpowiednie samopoczucie. Jednak woda wodzie nie równa. W sklepach możemy spotkać co najmniej kilkanaście różnych rodzajów wody, podzielonych ze względu na pochodzenie, sposób zapakowania czy nawet ilość bąbelków. Nie brakuje również zwolenników tzw. kranówy, czyli wody płynącej prosto z kranu. Jaką więc wybrać, aby mieć pewność, że to najlepszy wybór?

Bąbelki – wodę z bąbelkami lub bez powinniśmy wybierać w zależności od celu, dla którego ją pijemy. Woda gazowana jest przede wszystkim bardziej trwała, bo zawarty w niej dwutlenek węgla działa jak substancja konserwująca i hamuje rozwój bakterii. Jest przeznaczona dla osób, które w gorące popołudnie chcą się orzeźwić i ugasić pragnienie. Taka woda również poprawia apetyt. Ma jednak również swoje wady – wzmaga problemy żołądkowe i jelitowe, dlatego osoby ze skłonnością do wzdęć, niestrawności lub zgagi, zdecydowanie powinny jej unikać. Może również podrażniać krtań i jelita, dlatego nie poleca się jej dzieciom, kobietom karmiącym piersią lub ludziom po operacji.

Kranówka – to woda płynąca prosto z rur. Posiada specyficzny zapach i smak, które są efektem uzdatniania. Natomiast, jeśli te mankamenty nie przeszkadzają w spożyciu i ma się pewność co do jej pochodzenia i dobrego stanu, nie ma przeciwskazań, aby nie można było jej pić. Nawadnia organizm i jest jedną z najbardziej naturalnych wód, jakie możemy pić. Nie poleca się jej natomiast osobom w podeszłym wieku i cierpiącym na kłopoty z układem odpornościowym, małym dzieciom oraz kobietom karmiącym piersią.

Termin przydatności – bardzo często wiele osób zastanawia się jak długo można trzymać w lodówce otwartą butelkę wody. Nie jest ona płynem, który szybko ulega zepsuciu, więc teoretycznie termin jej użyteczności powinien być stosunkowo długi. Natomiast realia są nieco inne. Otwarta butelka wody, choć się nie psuje i nie widać po niej, aby nie nadawała się do picia, nie powinna być przechowywana po otwarciu dłużej niż dobę. Po tym czasie zaczyna namnażać się flora bakteryjna, różne bakterie i drobnoustroje, a warto wiedzieć, że wysoka temperatura tylko sprzyja ich powstawaniu. W wodzie gazowanej dwutlenek węgla przez nieco dłuższy czas zabija drobnoustroje, dlatego może ona być przechowywana nieco dłużej, ale małym dzieciom i osobom chorym powinno podawać się wyłącznie świeżą wodę, przechowywaną nie dłużej niż doba. Najkorzystniej jest przechowywać płyn w lodówce, zachowuje on wtedy wszystkie swoje właściwości zdrowotne.

Poziom zmineralizowania – rodzaj wody, jaką pijemy, powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, np. temperatury, wieku, płci, aktywności fizycznej itd. Wybierając wodę, warto zwrócić uwagę na występujące w niej minerały, gdyż to głównie od nich zależy wartość wody. Wody dzielą się generalnie na niskozmineralizowane, średniozmineralizowane oraz te z wysoką zawartością minerałów. Im więcej minerałów, tym więcej pierwiastków wzbogacających codzienną dietę. Jednak ich ilość powinna być odpowiednio dostosowana do osoby. Warto więc czytać etykiety i pić wody o najkorzystniejszym dla nas składzie.

Kilka wskazówek, jaką wodę wybrać:

Na co dzień – przy codziennej niewielkiej aktywności fizycznej i średniej temperaturze otoczenia nie potrzeba wybierać wód o wysokiej zawartości minerałów – wystarczą mineralne lub źródlane o niskiej lub średniej zawartości minerałów.

Przy dużej aktywności fizycznej – w sytuacji, gdy organizm zostaje poddany dużej aktywności fizycznej, wzrasta jego temperatura i potliwość. To właśnie wtedy szczególnie należy dbać o nawodnienie. Dlatego osobom aktywnym fizycznie poleca się picie jak najwyżej zmineralizowanych wód.

Niemowlęta – podawanie wody dzieciom jest wskazane od małego, lecz powinno się zadbać o to, by była to woda źródlana lub mineralna o jak najmniejszej zawartości minerałów, ponieważ sole mineralne mogą nadmiernie obciążać nerki małych dzieci.

Przy problemach żołądkowych – woda jest jak najbardziej wskazana, jednak nie powinna ona pogłębiać problemów gastrycznych, dlatego najodpowiedniejsza będzie woda bogata w wodorowęglany, które przyspieszają trawienie i zwiększają ph kwaśnej treści żołądkowej.

Przy osteoporozie – najlepsza będzie woda zawierająca dużą ilość wapnia i magnezu, pomagających odbudowywać kości.

Przy problemach z układem krążenia – dla osób z nadciśnieniem tętniczym lub innymi dolegliwościami związanymi z pracą serca najlepsza będzie woda niskosodowa, ponieważ ten pierwiastek zatrzymuje wodę w organizmie, co przy wymienionych wyżej schorzeniach może się okazać niekorzystne i szkodliwe.