Olej kokosowy do walki z rakiem jelita grubego

Olej kokosowy do walki z rakiem jelita grubego

Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

Szacuje się, że wywołał 49,700 zgonów w tym roku. Mimo, że poziom zgonów rzeczywiście spadł w ciągu ostatnich dziesięcioleci, nadal stanowi wzrost o 1,8% rocznie wśród osób dorosłych w wieku poniżej 50. Rak jelita grubego jak informują badający, związany jest z otyłością, brakiem aktywności fizycznej, wysokiego spożycia czerwonego mięsa, spożywania alkoholu, długości palenia, niskie spożycie wapnia i bardzo niskiego spożycia pełnoziarnistych włóknistych, owoców i warzyw.

Liczne naturalne środki zostały włączone do zapobiegania i zwalczania raka. Gdy Bruce Fife odkrył skuteczność oleju kokosowego w walce z rakiem, Amerykański Instytut Badań (AICR) ostrzegać zaczął przed fałszywymi nadziejami zważywszy, że zbyt mało badań zostało przeprowadzonych. Niezależnie od tego, ludzie byli optymistami i wierzyli, że jego wysoka zawartość selenu, który spowalnia proces starzenia się komórek ludzkich może pokonać raka. Nowe badanie pokazuje, że jego aktywny przeciwnowotworowy składnik, stanowi 50% oleju kokosowego, to kwas laurynowy.

W 2013 roku badania prowadzone przez Jane Fauser, badacza z University of Adelaide, stwierdziły, że kwas laurynowy niweluje ponad 93% komórek raka okrężnicy po dwóch dniach leczenia. Dochodzi do osłabienia odporności komórek nowotworowych poprzez obniżenie ich poziomu glutationu, który działa jako tarcza ochronna. Gdy komórki nowotworowe były podatne na kwas laurynowy zwiększały stres oksydacyjny, co ostatecznie prowadziło do śmierci komórki. I w badaniu stwierdzono, że kwas laurynowy, tłuszcz nasycony, jest skuteczny w eliminowaniu komórek raka jelita grubego.

Liczne inne korzyści zdrowotne oleju kokosowego są już dobrze znane jak przedstawiają to badania medyczne. Zabija wiele wirusów, bakterii, grzybów i pasożytów. Promuje również zdrową skórę i szybsze gojenie się ran, gdy stosuje się je miejscowo. Wykazano że, poprawia LDL: HDL (dobry cholesterol / zły cholesterol). Olej kokosowy u pacjentów z przewlekłymi chorobami serca i choroby Alzheimera podnosi poziom ciśnienia krwi i cukru we krwi. Olej kokosowy jest obecnie uważany za niezwykle zdrowy towar z kolosalnie długą listą korzystnych cech.