Masło orzechowe – czy to samo zdrowie zamknięte w słoiku? Co warto o nim wiedzieć?

Masło orzechowe – czy to samo zdrowie zamknięte w słoiku? Co warto o nim wiedzieć?

Masło orzechowe ma wiele zalet, szczególnie dla sportowców, którzy trenują. W rzeczywistości jest to jeden z najlepszych pokarmów do spożycia. Ze swoim delikatnym smakiem, energetyzujący, a także przystępnej cenie, jest bardzo korzystne, zwłaszcza dla zdrowia. Wiele osób uważa, że masło orzechowe jest zbyt kaloryczne, więc wolą go nie jeść. Ale czy rzeczywiście tak jest? Ten artykuł będzie mówił o korzyściach płynących z jedzenia masła orzechowego, ile białka dostarcza? Czy zawiera dobre tłuszcze? Jak je spożywać? I jakie są różne rodzaje masła orzechowego?

Orzeszek ziemny – orzech, który tak naprawdę nim nie jest

Niewiele osób wie, że z botanicznego punktu widzenia orzeszek ziemny wcale nie jest orzechem – wbrew przypuszczeniom wielu osób i wbrew swojej nazwie. Należy on do roślin strączkowych, a więc do tej samej podrodziny co groch czy fasola.

Skąd pochodzą orzeszki ziemne?

Pierwotnie orzeszki ziemne pochodzą z Andów w Ameryce Południowej, ale z biegiem lat ich uprawa została rozszerzona na inne części Ameryki Południowej i Mezoameryki. Szczególnie u Azteków ten owoc oleisty był bardzo popularny i często handlowano nim na rynkach. W rezultacie owoc ten zyskał uwagę i w końcu osiągnął światową sławę. Dzisiaj orzeszki ziemne są uprawiane i przetwarzane w ciepłych regionach na całym świecie.

zalety jedzenia masła orzechowego

Jak przetwarza się orzeszki ziemne?

Ponieważ owoce orzesznicy znajdują się w glebie, najpierw usuwa się je z ziemi razem z rośliną. Wyrwane z ziemi rośliny pozostawia się na polu na jeden lub dwa dni, aby wyschły. Następnie są zbierane przez specjalne maszyny – tu następuje oddzielenie roślin od owoców.

Pyszne i zdrowe

Pyszne prosto z łyżeczki i niezwykle uniwersalne, nic dziwnego, że masło orzechowe jest jednym z najczęściej wybieranych produktów spożywczych. Tak długo, jak nie jesteś na nie uczulony (oczywiście), smarowidło jest dobrym źródłem białka pochodzenia roślinnego, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy jedzą więcej orzeszków ziemnych (i orzechów w ogóle) mają niższe ryzyko chorób serca i otyłości.

Jednak masło orzechowe jest również gęste od kalorii i zawiera dużo tłuszczów nasyconych (które podnoszą poziom złego cholesterolu LDL), więc najlepiej spożywać je z umiarem, wraz z innymi zdrowymi masłami orzechowymi, takimi jak masło migdałowe i słonecznikowe.

Jakie są zalety spożywania masła orzechowego?

Dla sportowców i kulturystów, masło orzechowe jest idealne jako naturalne źródło kalorii i białka. Jest również źródłem kwasu foliowego, w tym witaminy B9, witaminy E, magnezu i resweratrolu. Co więcej, jest tanie. Zawarty w nim resweratrol jest jednym z najlepszych mikroelementów. Jest to również naturalny przeciwutleniacz i środek przeciwbakteryjny, który pochodzi z rośliny orzeszków ziemnych. I są to wyższe ilości w porównaniu do tych w czerwonych winogronach. Pomaga również zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nawet po spożyciu pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu. Dzięki swojemu działaniu przeciwutleniającemu, zapobiega również patogenom takim jak bakterie, wirusy i grzyby. Zawiera również wystarczającą ilość cynku, który pomaga w dobrym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Odgrywa on również rolę w produkcji testosteronu.

Jak dużo białka dostarcza masło orzechowe?

Masło orzechowe jest dobrym źródłem białka dla każdego, ale szczególnie dla wegetariańskich sportowców, którzy trenują. Dwie łyżki stołowe masła orzechowego zawierają około 7 gramów białka.

zalety jedzenia masła orzechowego

Czy zawiera dobre tłuszcze?

Tak, masło orzechowe jest źródłem dobrego tłuszczu. Tłuszcz, który zawiera w paście orzechowej jest dobrym tłuszczem. Zawiera on jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pomagają one w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Zapobiegają również powstawaniu złego cholesterolu. Należy jednak uważać na właściwości masła, ponieważ nie wszystkie są takie same. Rafinowane masła zawierają tłuszcze trans, czego nie można powiedzieć o masłach organicznych. Dlatego lepiej jest wybrać organiczne lub w 100% naturalne masło orzechowe (tzn. składające się w 100% z orzeszków ziemnych jako składników).

Jak spożywać masło orzechowe?

Masło orzechowe można spożywać na kilka sposobów:

Można je spożywać w ramach przekąsek między posiłkami. Chleb wielozbożowy posmarowany jego 2 łyżkami jest ciekawszy i przynosi o wiele więcej korzyści niż hamburger z fast foodu. Tłuszcze jedno- i wielonienasycone zawarte w maśle orzechowym pomagają zachować zdrowie, a w szczególności zdrowie serca. W przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych lub nawet tłuszczów trans, które zawierają hamburgery, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu poprzez zwiększenie ryzyka wystąpienia problemów z sercem.

Można również wypić dużą szklankę mleka z kawałkiem chleba posmarowanym masłem orzechowym. Taka mieszanka wzmocni zawartość białka w organizmie. Ponadto, masło orzechowe zawiera niewielką ilość niezbędnych aminokwasów. Aminokwasy zawarte w mleku i chlebie uzupełniają się z niewielką ilością aminokwasów zawartych w orzeszkach ziemnych. Aminokwasy te optymalizują wydajność i wzrost mięśni. Pomagają one również w ich naprawie.

Mała rada: przechowuj słoik do góry nogami, aby uniknąć gromadzenia się tłuszczu na wysokości słoika. W ten sposób, kiedy otworzysz słoik, tłuszcz zostanie proporcjonalnie rozłożony w całym słoiku.

Jakie są inne rodzaje masła orzechowego?

Istnieją dwa rodzaje: odtłuszczone masło orzechowe i sproszkowane masło orzechowe

Odtłuszczone masło orzechowe

Jest to rodzaj orzeszków ziemnych, które mają niską zawartość tłuszczu. Można je znaleźć wszędzie. Zawierają one 15g mniej tłuszczu niż standardowe masła orzechowe.

Sproszkowane masło orzechowe

Sproszkowane masło orzechowe, znane również jako “sproszkowane masło orzechowe” jest bardzo popularne, ponieważ ma niską zawartość tłuszczu. Jego zawartość tłuszczu jest o 85% mniejsza niż w innych masłach.

Zasada działania sproszkowanych orzeszków ziemnych polega na tym, że usuwa się część oleistą, aby otrzymać sproszkowane orzeszki ziemne. Następnie wystarczy wymieszać proszek z wodą, aby uzyskać pastę. W tym przypadku pasta jest dość ziarnista i nie jest zbyt kremowa, ale smak jest wciąż taki sam jak w przypadku innych rodzajów masła orzechowego.

Jest to również odtłuszczone masło orzechowe. Są to idealne masła dla osób, które pilnują kalorii. Ponadto, masło orzechowe w proszku można mieszać z innymi preparatami. Na przykład z smoothie, batonami proteinowymi, ciastami lub innymi przekąskami. I dlaczego nie wymieszać w misce z płatkami owsianymi.

Jakie są korzyści z masła orzechowego w proszku?

  • Jest bogatszy w przeciwutleniacze.
  • Nie zawiera zbyt wielu kalorii.
  • Jest dwa razy bardziej bogaty w białko.
  • Jest również dobrym źródłem błonnika pokarmowego (4,5 g na porcję).
  • Low carb i keto friendly.

Jakie są wady?

Niebezpieczne rozpuszczalniki mogą być używane podczas procesu produkcyjnego. Wiele firm używa mechanicznych pras do oddzielania tłuszczów (olejów), aby uzyskać proszek orzechowy. Inne marki, jednak, używać rozpuszczalników. A to jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ pozostałości chemiczne nieuchronnie pozostają w proszku.

Jest również prawdopodobne, że dobre tłuszcze są eliminowane. Masło orzechowe zawiera około 80% tłuszczów nienasyconych (jednonienasyconych i wielonienasyconych), a te mają wiele korzyści dla zdrowia. Taki sam udział tłuszczów nienasyconych i nasyconych ma oliwa z oliwek. Jednak podczas procesu odtłuszczania tłuszcze te są również eliminowane. Co więcej, witamina E jest również usuwana, ponieważ jest rozpuszczalna w oleju.

zalety jedzenia masła orzechowego

Dlaczego masło orzechowe jest dobrym rozwiązaniem dla niemowląt?

Masło orzechowe i inne masła orzechowe są dobrym rozwiązaniem dla niemowląt. Jest to często prosty, smaczny i wygodny sposób na dostarczenie dodatkowych składników odżywczych (i kalorii) do diety dziecka. Masło orzechowe może być źródłem błonnika, białka i zdrowych tłuszczów. Jak również zawiera minerały takie jak magnez, wapń, żelazo i witaminę E (to różni się od orzecha do orzecha jednak, inny powód, dlaczego różnorodność jest ważna)! Jest to również dobre źródło energii i składników odżywczych dla niemowląt na diecie roślinnej.

Ponadto, masło orzechowe może stanowić wspaniały dodatek smakowy dla Twojego dziecka. Możesz dodawać je do tak wielu rzeczy, w tym owsianki, curry, puddingu, tostów, a nawet jako prosty dip do warzyw – tak wiele możliwości. Szczerze mówiąc, używam go w moim domu przez większość dni dla dzieci (lub dla siebie!).

Kiedy mogę podawać dziecku masło orzechowe?

Można je podawać od około 6 miesiąca życia, po pierwszych próbach dziecka. Jeśli chodzi o to, czy podawać dziecku masło orzechowe czy inne masła orzechowe, to tak naprawdę nie ma to znaczenia. Tak jak w przypadku wszystkiego – różnorodność jest kluczowa!

Jednakże, z punktu widzenia alergii, najlepiej jest zacząć od wprowadzenia masła orzechowego jako pierwszego alergenu na wczesnym etapie odstawiania dziecka od piersi (po jajku). Sprawdź mój blog o tym, JAK wprowadzać alergeny podczas odstawiania od piersi, aby uzyskać więcej informacji na temat najlepszego sposobu oferowania masła orzechowego (zwłaszcza arachidowego) po raz pierwszy. Następnie można zaoferować inne masła orzechowe. Ale należy również przestrzegać wytycznych dotyczących alergii przy pierwszym podaniu dziecku każdego z nich.

Orzechy, które często spożywacie w rodzinie są idealne do wprowadzenia dziecku. W naszym domu uwielbiamy masło z orzechów nerkowca i migdałów, obok standardowego masła orzechowego. Ale czasami sięgamy też po orzechy brazylijskie i laskowe.

Orzeszki ziemne – na co trzeba uważać?

Chociaż orzeszki ziemne dostarczają nam ważnych składników odżywczych, są dwie główne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze, mają one bardzo silne alergeny, a po drugie, są niezwykle wysokokaloryczne. Powinieneś upewnić się, że tolerujesz orzeszki ziemne – ponieważ nawet najmniejsze ilości mogą być bardzo niebezpieczne dla alergików. Najlepiej zasięgnąć porady specjalisty (lekarza, alergologa), jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancję. Na koniec warto pamiętać, że orzeszki ziemne należy spożywać z umiarem. W ten sposób unikniemy nadmiernego spożycia kalorii, a jednocześnie będziemy mogli czerpać korzyści zdrowotne z zawartych w nich składników odżywczych.