Alergik w ogrodzie

Alergik w ogrodzie

Wiosna i lato to najbardziej upragniony czas w roku – są jednak osoby, które wcale nie cieszą się z widoku pierwszych, wiosennych liści i traw. Oczywiście chodzi o alergików, którzy, w zależności od uczulenia, cierpią i przeklinają ten czas. Najbardziej powszechne uczulenia wywołane są pyłkami roślin, ze względu na to, że zawierają one pewien rodzaj białka. W naszym kraju możemy spotkać około dwudziestu odmian roślin, w tym drzew, traw i grzybów, które powodują uczulenie. Jeżeli jesteśmy alergikami, a mimo to chcemy cieszyć się rozkwitającą przyrodą, dobrze jest pomyśleć o takich rzeczach jak odpowiednie projekty ogrodów. Nie jest bowiem tajemnicą, które rośliny pylą uczulającym pyłkiem.

Aranżacja ogrodu powinna więc uwzględniać odpowiednie gatunki traw i drzew. Najpowszechniejsze uczulenia występują przez pyłki takich drzew jak brzoza, lipa czy wierzba. Spośród traw, które są odpowiedzialne za większość uczuleń, należy unikać takich odmian jak tymotka, życica trwała czy wiechlina łąkowa. Dzięki specjalnym próbom uczuleniowym, możemy dokładnie określić jaki rodzaj roślin nas uczula, co powinno przyczynić się do zmniejszenia objawów.

Niestety alergicy podatni są na uczulenia przez cały czas spylenie poszczególnych roślin, co wiąże się z tym, że unikają przebywania na otwartej przestrzeni – szczególnie w pobliżu parków czy skwerów.Zakładanie ogrodów Warszawa powinno wiązać się zawsze z drobiazgowym dobraniem do siebie roślin i drzew. Nawet zwykłe chwasty potrafią sprawić wiele bólu osobom, które cierpią na alergię. Wymienić tu należy chociażby takie jak szczaw, babka czy nawet zwykła pokrzywa. Alergia jest niestety nieuleczalna i w każdej chwili może zaatakować.

Możemy jedynie łagodzić jej objawy. Warto jednak zaznaczyć, że alergia na pyłki roślin, choć potrafi dokuczyć, a jej objawy są dotkliwe, i tak jest łagodniejsza niż alergia pokarmowa. Ten rodzaj alergii wpływa bowiem na całe życie człowieka niezależnie od pory roku.