Trzy spojrzenia na stres

Trzy spojrzenia na stres

Dzisiejsze czasy, czasy XXI wieku, to czasy rozwoju na niespotykaną dotychczas skalę. Czasy, w których technologia, świat i wszystko to, co nas otacza, pędzi naprzód w szaleńczym tempie. Kto nie idzie naprzód, ten się cofa – ta prosta i brutalna prawda zmusza nas do uczestniczenia w tym kieracie, który zdaje się w ogóle nie mieć końca. Nic więc dziwnego, że przy takim trybie życia, przy takim szaleńczym pędzie za pieniędzmi, karierą i rozwojem, bardzo łatwo jest o stres. A stres jest czymś, co dla naszego własnego dobra lepiej byłoby ograniczyć do absolutnego minimum w naszym życiu.

Czym jest stres?

Żeby skutecznie walczyć ze stresem, należy najpierw dogłębnie poznać to zjawisko. Nie pokonamy ani nie oswoimy czegoś, co jest dla nas pojęciem z gruntu obcym. Potrzebujemy zrozumienia istoty stresu, a nie zrobimy tego bez odpowiedniego zaplecza naukowego. Przyjrzyjmy się więc stresowi nieco bliżej.
Stres jest reakcją naturalną i na wskroś biologiczną. Jednak nie istnieje jedna, arbitralna definicja tego zjawiska, mimo że zjawisko to znane jest w psychologii i medycynie już od czasów Hansa Hugo Selye’a. Zapoznajmy się więc z kilkoma najpopularniejszymi definicjami stresu.

Trzy definicje stresu

W ogólnym rozrachunku można wyróżnić trzy typy definicji stresu. Pierwsza mówi o stresie, jako o bodźcu, który w sposób naturalny wywołują czynniki występujące w przyrodzie, czyli wszystko to, co nas otacza. Druga mówi o stresie jako o reakcji. Reakcji na pewien rodzaj sytuacji, który nas spotyka. Trzecia natomiast mówi o procesie. Procesie, który zachodzi między jednostką a jej otoczeniem.

Walka ze stresem

Stres to groźny przeciwnik, na szczęście sposoby na stres istnieją i są całkiem liczne. Najlepszym sposobem na walkę ze stresem jest, oczywiście, unikanie stresujących nas sytuacji. Gdy tego nie można uczynić, warto znaleźć sobie swój własny wentyl bezpieczeństwa – coś, co pozwoli w sposób bezpieczny spuścić z nas nadmiar złych emocji i nie pozwoli im się kłębić w naszym organizmie.