Objawy menopauzy i ich przyczyny

Objawy menopauzy i ich przyczyny

Choć menopauza z samej definicji oznacza ostatnią miesiączkę, w rzeczywistości wiąże się z wieloma innymi objawami, poprzez które organizm przygotowuje się do okresu przekwitania. Zwykle trwają one kilka lat przed samym zatrzymaniem krwawienia, a u każdej kobiety mogą przebiegać w innym czasie i nasileniu. Dlatego bardzo ważne jest uważne obserwowanie swojego organizmu, które pozwoli jak najwcześniej zauważyć zachodzące w nim zmiany.

Jednym z pierwszych objawów menopauzy jest zmiana długości cyklów miesiączkowych, związana z mniejszą ilością wydzielanych hormonów. Może towarzyszyć jej również suchość pochwy, powracające infekcje układu moczowego oraz nietrzymanie moczu. Niedobór hormonów powoduje również przerzedzenie włosów oraz zmiany w skórze, która staje się wiotka, bardziej sucha i pomarszczona. W sferze naczynioruchowej zbyt mała ilość estrogenów objawia się uderzeniami gorąca, rozprzestrzeniającymi się od twarzy i szyi poprzez klatkę piersiową w dół ciała. Zwykle pojawiają się one ok. 2-3 razy dziennie. Towarzyszą im dreszcze i zwiększona potliwość, zwłaszcza w nocy. Takie objawy mogą utrzymywać się nawet kilka lat po menopauzie, choć oczywiście nie stanowi to reguły.

Zmianom zachodzącym w organizmie towarzyszą objawy natury psychicznej: zmienność nastrojów, drażliwość, płaczliwość, bezsenność, zaburzenia koncentracji, spadek libido, pogorszenie pamięci, lęki, trudności w podejmowaniu decyzji, obniżenie chęci do działania.

Nie wszystkie wymienione objawy występują w równej mierze u każdej kobiety. Niektóre panie przechodzą okres przekwitania bardzo łagodnie, niemal go nie odczuwając, inne natomiast cierpią z powodu bezsenności czy nagłych uderzeń gorąca. W każdym przypadku ważne jest, aby w tym wyczerpującym dla organizmu czasie szczególnie szczególnie zadbać o jego prawidłową kondycję. W aptekach znajdziemy obecnie wiele środków, które pomogą nam złagodzić objawy menopauzy. Ich dobór oraz wszelkie wątpliwości dotyczące zmian w okresie przekwitania warto skonsultować z ginekologiem, a w przypadku trudności natury psychologicznej udać się do specjalisty w tej dziedzinie.