Wpływ hormonów na zdrowie – najnowsze badania

Wpływ hormonów na zdrowie – najnowsze badania

Właściwy poziom hormonów u kobiet jest bardzo ważny, ponieważ ma wpływ przede wszystkim na zdrowie i dobre samopoczucie, a także płodność. Jednakże unormowanie gospodarki hormonalnej nie jest łatwe i coraz częściej kobiety zgłaszają się do lekarza z różnorodnymi zaburzeniami cyklu albo problemami z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Jakie mogą być tego przyczyny?

Wpływ niewątpliwie mają m.in. styl życia i poziom stresu, gdyż zbyt wielki potrafi bardzo rozregulować cykl. Również codzienna dieta uboga w niezbędne mikroelementy i odpowiednia bądź nadmierna aktywność fizyczna lub jej brak nie są obojętne dla poziomu hormonów w organizmie i jego funkcjonowaniu. Nie od dziś wiadomo, że spożywanie właściwego jedzenia bogatego w stosowne składniki odżywcze posiada zbawienne oddziaływanie na różne układy, w tym hormonalny. Interesującą diagnozę postawił amerykański serwis Health News and Views na podstawie wyników najnowszych badań. Otóż okazuje się, iż dieta kobiet uboga w wapń zwiększa ryzyko na rozwijający się stan hormonów, powodujący nadczynność gruczołów przytarczycowych, które doprowadzają m.in. do słabych kości oraz możliwości ich złamania.

Zwiększone spożycie wapnia jest w stanie zredukować wyżej opisane ryzyko u kobiet, znane jako pierwotna nadczynność przytarczyc. O powyższej możliwości poinformowała m.in. dr Julie Paik oraz jej koledzy z Brigham i Szpitala Kobiecego w Bostonie, w internetowym wydaniu BMJ w październiku.

Jeżeli chodzi o same badania, to naukowcy śledzili więcej niż 58 tysięcy amerykańskich kobiet w wieku od 39 do 66 lat, które nie przechodziły pierwotnej nadczynności przytarczyc. Zostały one zaangażowane w większość długotrwałych badań Nurses’ Health Study. Uczestniczki były podzielone na 5 równych grup, opartych na różnicach w dietetycznym spożyciu przez nich wapnia. Informacje o spożyciu wapnia przez obserwowane kobiety były zbierane co 4 lata w przeciągu ponad 22 lat. Podczas tego czasu badacze stwierdzili 277 przypadków pierwotnej nadczynności przytarczyc.

Po uwzględnieniu i wzięciu pod uwagę następujących czynników takich jak wiek, wskaźnik masy ciała BMI oraz pochodzenie etnicznego, badanie odkryło, iż kobiety z najwyższym poziomem spożycia wapnia miały o 44% zmniejszone ryzyko zachorowania na pierwotną nadczynność przytarczyc niż uczestniczki, które miały najniższy stan jego spożycia.

Ponadto badacze odnotowali, iż kobiety zażywające codziennie właśnie 500 miligramowe suplementy uzupełniające wapń miały aż o 59% zmniejszone ryzyko zachorowania na pierwotną nadczynność przytarczyc niż kobiety, które nie brały tego typu suplementów uzupełniających poziom wapnia w organizmie.

Zespół dr Paik stwierdził w raporcie, iż „zwiększone spożycie wapnia, wliczając w to zarówno dietetyczne, jak i uzupełniające wapno, jest niezależnie kojarzone ze zredukowaniem ryzyka na wywołanie pierwotnej nadczynności przytarczyc”.

Przyszłe badania powinny sprawdzić inne środowiskowe lub związane ze stylem życia czynniki ryzyka, które mogą wpływać na rozwój pierwotnej nadczynności przytarczyc, jak stwierdzili autorzy studiów w nowym wydaniu pisma.

James Norman – szef chirurgii w Norman Parathyroid Center in Tampa – w odpowiedzi na powyższe obserwacje napisał w towarzyszącym artykule wstępnym, że badania „dostarczają dowodów na popieranie lekarzy, zachęcających z ufnością kobiece pacjentki do przyjmowania suplementów wapnia”.

Warto nadmienić, iż schorzenie pierwotnej nadczynności przytarczyc jest najbardziej powszechne pomiędzy kobietami po menopauzie w wieku od 50 do 60 lat.

Trzeba mieć jednak na względzie fakt, iż potwierdzenie przez badania zależności pomiędzy spożyciem wapnia a pierwotną nadczynnością przytarczyc, nie potwierdziły ciągu przyczynowo-skutkowego.

Jakie suplementy wapnia są dostępne na polskim rynku farmaceutycznym? Dla przykładu jednym z preparatów uzupełniających poziom wapnia w organizmie, nawet o ponad 500 miligramów, jest Doppelherz aktiv Mocne kości. W jego składzie znajduje się 1500 mg węglanu wapnia, dostarczającego organizmowi wysoką dawkę jonów wapnia (600 mg) – odpowiadająca 75 % zapotrzebowania dziennego na wapń – oraz witaminy D3, K i C. Identyczną zawartość wapnia zawiera specyfik Vitrum Calcium 600 + Vit.D400, polecany m.in. dla kobiet po menopauzie oraz osobom starszym i dorosłym, które obciążone są ryzykiem osteoporozy.