Jak, kiedy potwierdzić ciążę? Rodzaje testów ciążowych

Jak, kiedy potwierdzić ciążę? Rodzaje testów ciążowych

Każda kobieta przeżywa ciążę w indywidualny sposób, a jej organizm może różnie reagować na zmiany, do których dochodzi w nim w związku z zapłodnieniem. Jedne z nas szybko zorientują się, że zaszły w ciążę, inne dopiero po dłuższym czasie zaczną podejrzewać, że coś może być na rzeczy. Zazwyczaj jednak sposobem na rozwianie wątpliwości jest wykonanie testu ciążowego. Jakie są rodzaje takich testów, kiedy należy je wykonać i czy są jeszcze inne metody umożliwiające potwierdzenie ciąży?

Jak przygotować się do ciąży?

Oczywiste jest, że nie każda ciąża jest planowana, jeśli jednak ktoś świadomie podejmuje starania o dziecko, to powinien się do tego odpowiednio przygotować. Warto m.in. zadbać o swoją kondycję oraz wykonać podstawowe badania lekarskie. Kiedy już faktycznie dojdzie do zapłodnienia, konieczne jest przebywanie pod stałą opieką lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, który będzie zlecał kolejne badania, które należy wykonywać w odpowiednim momencie. Badania niezbędne w ciąży wymienia blog Mamaimaluch.pl, warto się zapoznać z całą listą, aby przez przypadek nie pominąć jakiegoś ważnego testu.

Bardzo ważną kwestią jest też odstawienie wszelkich używek. Jeśli bierzemy pod uwagę, że istnieje szansa, że w naszym organizmie zaczyna się rozwijać nowe życie, to nie powinniśmy w tym czasie spożywać alkoholu, palić papierosów, czy przyjmować innych szkodliwych dla organizmu środków.

Rodzaje testów ciążowych

Przede wszystkim warto wiedzieć, jak działają testy ciążowe. Większość łatwo dostępnych testów ciążowych, które można kupić w drogeriach lub w aptekach, wykrywa hormon HCG obecny w moczu. Tego typu produkty występują w kilku wariantach:

  • testy paskowe, które należy na chwilę zanurzyć w pojemniczku z moczem,
  • strumieniowe, których aktywną część należy przytrzymać pod strumieniem moczu przez kilka sekund,
  • testy płytkowe, na które należy nanieść kilka kropel moczu przy użyciu dołączonej pipetki.

Do każdego testu dołączona jest szczegółowa instrukcja obsługi, dzięki czemu każdy powinien sobie poradzić z ich obsługą. Zdarza się, że wynik takiego testu wydaje nam się niejednoznaczny, lub pomimo negatywnego wyniku, w dalszym ciągu nie pojawia się spodziewana miesiączka. W takich sytuacjach warto wybrać się do najbliższego laboratorium i wykonać test ciążowy z krwi, który daje najbardziej wiarygodny wynik.

Jak i kiedy potwierdzić ciążę?

Wiele osób nie ma świadomości, w którym momencie w organizmie pojawia się hormon HCG i wykonuje test już w pierwszych dniach po odbyciu stosunku. Tymczasem najlepszym momentem na sprawdzenie, czy zaszło się w ciążę, jest termin spodziewanej miesiączki lub parę dni po tym terminie. Istnieje ryzyko, że test może dać wynik fałszywie pozytywny w sytuacji, gdy kobieta ma chorą tarczycę lub nerki. Podobnie jest w sytuacji, gdy kobieta przyjmuje środki antydepresyjne. Jeśli zatem mamy jakiekolwiek wątpliwości, to najlepiej jest wykonać test z krwi, gdyż ginekolog przed 6 tygodniem ciąży również może mieć trudności z rozpoznaniem pęcherzyka płodowego.