Awokado – zdrowotne i kosmetyczne właściwości

Znaczenie chromu w organizmie człowieka. Skutki niedoboru i nadmiaru chromu.

Moda na superfoods nie mija. Jedną z gwiazd tego trendu jest awokado, czyli smaczliwka wdzięczna. Swoją popularność zawdzięcza nie oryginalnej nazwie, lecz swoim wyjątkowym właściwościom. Ten owoc pierwotnie pochodzący z południowego Meksyku, to kopalnia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale też wielu cennych witamin i minerałów. Sprawdź jakie właściwości ma awokado i jak go wykorzystać w kuchni i w łazience!

Awokado – dlaczego jest tak zdrowe?

Mimo wysokiej kaloryczności, owocu tego nie powinno zabraknąć na talerzu osób dbających o zdrowe odżywianie. Awokado zawiera bowiem mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, będących niezbędnym elementem profilaktyki chorób układu krążenia. Kwasy omega 3, 6 i 9 korzystnie wpływają też na funkcjonowanie mózgu, poprawiają odporność organizmu, ale także mają właściwości opóźniające proces starzenia skóry. Jeśli chcesz więc, aby twoja skóra na dłużej zachowała młody i promienny wygląd, zadbaj o dostarczenie jej odpowiednich składników poprzez zdrową dietę. Zalety awokado nie kończą się na dużej zawartości dobrych tłuszczy. Owoc ten to prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę A,K,C i biotynę, które poprawiają wygląd i kondycję skóry. Dodatkowo duża zawartość kwasu pantotenowego łagodzi podrażnienia i przyśpiesza gojenie ran, co czyni z awokado świetną bazę domowych maseczek.

Awokado to też wysoka zawartość minerałów, m.in. potasu, fosforu, wapnia, żelaza i miedzi, a także kwasu foliowego. Owoc ten pomoże więc, przy problemach z nadciśnieniem, wzmocni układ kostny i wesprze walkę z anemią. Jego zalety docenią też sportowcy, gdyż pomaga budować kondycję fizyczną, a zawartość błonnika czyni z tego owocu sprzymierzeńca osób będących na diecie odchudzającej.

Jak jeść awokado? Owoc ten ma wszechstronne zastosowanie w kuchni. Możesz go dodawać do koktajli, smoothie czy sałatek. Możesz też zastąpić nim masło lub po prostu kłaść plasterek jako jeden z dodatków na kanapki. Świetnym pomysłem jest przyrządzenie pasty z awokado. W tym celu rozgnieć miąższ widelcem, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz oraz oliwę. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Pyszna i zdrowa pasta jest już gotowa!

Awokado jako kosmetyk

Awokado jest popularnym składnikiem maseczek do twarzy. Do jego popularyzacji jako kosmetyku przyczyniło się wiele celebrytek i gwiazd show biznesu , które zachwalają  ten owoc jako sposób na odżywienie i ujędrnienie skóry. Awokado to zastrzyk drogocennych witamin i kwasów tłuszczowych, które doskonale regenerują i wygładzają skórę. Błyskawicznie poprawia kondycję suchej i wiotkiej skóry, wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu a także łagodzi podrażnienia. Po zastosowaniu maseczki z awokado skóra zyskuje promienny i wypoczęty wygląd. Jak przyrządzić maseczkę? To bardzo proste. Zmiksuj połówkę dojrzałego owocu z dwiema łyżkami jogurtu naturalnego. Taką papkę połóż na twarz, szyję i dekolt na około 20 minut, a po upływie tego czasu zmyj letnią wodą. Następnie stosuj pielęgnację taką jak zwykle.

W domowej pielęgnacji na pewno warto wykorzystać też olej z awokado. Można stosować go do olejowania włosów, masaży czy wzbogacać kremy i balsamy.

Pestka z awokado – źródło polifenoli i błonnika

Cenne właściwości ma też pestka z awokado. Nie pozbywaj się jej więc po zjedzeniu miąższu!  Zawiera ona mnóstwo błonnika, który wspomaga proces odchudzania. Jest też bogatym źródłem przeciwutleniaczy opóźniających proces starzenia. Dodatkowo zawartość witamin A i E ma dobroczynny wpływ na cerę, włosy i paznokcie. Pestka awokado nadaje się do spożycia w formie proszku. Jego przygotowanie nie jest trudne ani pracochłonne. Po wyjęciu pestki z awokado, umyj ją, osusz i następnie włóż na 2 godziny do piekarnika nagrzanego do 120˚. Po tym czasie wyjmij zawartość z łupinki, pokrój i zmiel. Uzyskany w ten sposób proszek możesz dodawać do koktajli, zup czy sałatek.