Wszy u dziecka – jak je rozpoznać i jak się ich pozbyć?

Wszy u dziecka – jak je rozpoznać i jak się ich pozbyć?

Wesz głowowa to pasożyt, który atakuje – jak sama nazwa wskazuje – skórę głowy swojego żywiciela. Najczęściej pojawia się u dzieci, z uwagi na fakt, że mają one kontakt z dużymi skupiskami swoich rówieśników (w przedszkolu, szkole, na obozach, koloniach) – a to właśnie w takich miejscach wesz głowowa przenosi się najłatwiej. Dodatkowo dzieci nie zawsze zachowują należyte środki ostrożności – wymieniają się nakryciami głowy, przytulają się, czeszą sobie wzajemnie włosy… od takich czynności już tylko krok do przeniesienia wszy głowowej na kolejną osobę. Czasem jednak, nawet mimo uwrażliwienia dziecka na konieczność praktykowania podstawowych zasad higieny (także tych dotyczących skóry głowy), nie uda się uniknąć zakażenia. Jak rozpoznać objawy wszawicy, w jaki sposób powinno wyglądać usuwanie wszy i z jakich metod skorzystać, by zrobić to bezpiecznie i skutecznie?

Objawy wszawicy – jak rozpoznać wszy?

Objawy wszawicy nie są trudne do zauważenia i obejmują więcej elementów, niż tylko uporczywy świąd skóry głowy. Ich współistnienie daje niemalże stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z wszawicą. W jaki sposób mogą się więc objawiać wszy u dzieci?

•   Maluchy odczuwają uporczywy świąd skóry głowy, wynikający z ugryzień pasożytów oraz z ich sposobu poruszania się (pełzanie między włosami, a nie – jak niektórzy sądzą – skakanie);

•   Na głowie widoczne są dorosłe osobniki pasożytów oraz gnidy – czyli skupiska jaj, jakie wszy złożyły we włosach. Jaja te są przytwierdzane do kosmyków u ich nasady za pomocą specjalnej, lepkiej substancji, wydzielanej przez pasożyty;

•   Skóra głowy, a także skóra na koniach, czole, za uszami czy przy karku może stać się zaczerwieniona i piekąca – to również reakcja na obecność wszy i ich ugryzienia;

•   Czasem u małych pacjentów dochodzi również do powiększenia węzłów chłonnych znajdujących się na szyi.

Oprócz wymienionych powyżej objawów, dziecko może również dawać oznaki irytacji, niemożności skupienia się, zdenerwowania czy nawet zaburzeń snu – wszystko to dzieje się oczywiście w wyniku ciągłych ugryzień i ruchu wszy na skórze głowy.(źródło: Poradnik Olmed z aptekaolmed.pl )

Leczenie wszawicy – usuwanie wszy

Zanim rozpoczniemy leczenie wszawicy, należy upewnić się, że pasożyty faktycznie bytują na skórze naszej pociechy. Wbrew pozorom, dostrzeżenie wszy na głowie dziecka wcale nie jest takie łatwe – pasożyty są maleńkie i szybko się poruszają, a dodatkowo mają kolor brązowo-biały – najczęściej giną więc na tle barwy włosów. Dobrą metodą na sprawdzenie, czy wszy u dziecka pojawiły się w danym momencie, jest wyczesanie włosów pociechy nad białą kartką, za pomocą grzebienia z gęstymi, cienkimi ząbkami. Po takim zabiegu wszy – jeśli faktycznie są obecne na skórze głowy – powinny powypadać spomiędzy włosów i być dostrzegalne na przygotowanej wcześnie kartce.

Jeśli test wypadnie „pozytywnie”, wówczas można przejść do usuwania wszy. Zwykle sięga się po metodę mechaniczną lub farmakologiczną (czyli usuwanie wszy za pomocą specjalnych środków). Najlepiej jednak połączyć oba te sposoby, by uzyskać jak największą skuteczność.

Metoda mechaniczna usuwania wszy to po prostu ich systematyczne, ciągłe wyczesywanie. Należy robić to co kilka godzin, za pomocą grzebieni z wąsko rozstawionymi ząbkami lub grzebieni elektronicznych, dostępnych w aptekach. Wyczesywanie musi być codzienne, regularne i dokładne, by przyniosło jakiekolwiek efekty – choć tak naprawdę najlepiej połączyć je z aplikowaniem leków na wszawicę. Preparaty te zawierają różne składniki aktywne, działające w różny sposób – niektóre z nich sprawiają, że pasożyty i ich jaja zostają powleczone gęstą substancją, w wyniku czego tracą zdolność do odżywiania się, a następnie umierają. Inne leki z kolei od razu zabijają wszy, podrażniając ich układ nerwowy (tak działają pestycydy), a jeszcze inne sprawiają, że pasożyty po prostu się duszą. Warto dodać, że konkretne preparaty mają swoje ograniczenia – niektórych z nich nie można stosować u kobiet w ciąży, a większość należy aplikować na skórę głowy w określonych cyklach czasowych. Oznacza to, że dobór konkretnego preparatu do leczenia wszawicy każdorazowo warto skonsultować z lekarzem.