Czy rozgrzewanie może pomóc na bóle brzucha?

Czy rozgrzewanie może pomóc na bóle brzucha?

Podczas miesiączki przede wszystkim powinno się dużo odpoczywać. Silne dolegliwości menstruacyjne mogą nawet uniemożliwiać poruszanie się, a samo leżenie na łóżku nie musi być wcale relaksujące. Należy więc pamiętać, że jednym z podstawowych elementów działających rozkurczająco jest uczucie ciepła, które można uzyskać za pomocą gorących okładów, plastrów ogrzewających czy termoforu. Doskonałym rozwiązaniem będzie również ciepła kąpiel.

Jedną z najprostszych, a zarazem skutecznych metod relaksujący i łagodzących bóle menstruacyjne są gorące okłady, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie brzucha. Są one bardzo proste w przygotowaniu, gdyż wystarczy nasączyć ręcznik gorącą wodą i po odczekaniu kilku minut (okłady nie powinny być jednak zbyt gorące, gdyż mogłyby spowodować nasilenie się krwawienia) przyłożyć do brzucha. Gorące okłady mogą być stosowane zarówno w pozycji siedzącej i leżącej.

Zdecydowanie bardziej komfortową metodą rozgrzewającą niż okłady są plastry rozgrzewające, ponieważ można je stosować również poza domem. Plastry najlepiej przykleić w okolicy nerek skąd ich ciepło będzie promieniować również w okolice podbrzusza. Działanie plastrów rozgrzewających w przeciwieństwie do okładów jest długotrwałe, gdyż nie stygną tak szybko jak nawilżony gorącą wodą ręcznik, a ich działanie dochodzi nawet do 12 godzin od momentu przyklejenia.

Podobnie do nasączonych gorącą wodą ręczników i plastrów działają termofory i poduszka elektryczna. Termofor jest znacznie wygodniejszy niż ręcznik, ponieważ nie pozostawia mokrych plam, a znajdująca się w jego wnętrzu woda dłużej utrzymuje swoje ciepło. Natomiast umieszczona na brzuchu poduszka elektryczna skutecznie rozluźnia napięte mięśnie i przynosi upragnione odprężenie.

Doskonałym sposobem uśmierzającym bóle menstruacyjne jest również ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Należy jednak pamiętać, aby nie spędzić w wodzie więcej czasu niż 15 minut, gdyż dłuższe namaczanie mogłoby spowodować osłabienie. Aby kąpiel była naprawdę relaksująca zaleca się wlanie do ciepłej wody kilku kropel olejku z rumianku rzymskiego, olejku z szałwii muszkatołowej, olejku lawendowego lub majerankowego, które z pewnością dostarczą miłych doznań zapachowych.

Można zdać się również na własną fantazję i wybrać taki dodatek jaki najbardziej nam odpowiada. Świetnym dodatkiem do ciepłej kąpieli będzie na pewno równie skutecznie poprawiająca samopoczucie ziołowa herbatka. Podczas kąpieli nie można zapomnieć o stworzeniu idealnej atmosfery, którą na pewno pomoże zbudować ulubiona muzyka (lub muzyka klasyczna) oraz kilka zapalonych maleńkich świeczek.

Wszystkie wyżej wymienione domowe środki rozgrzewające odgrywają znaczną rolę w walce z bólem menstruacyjnym. Ich działanie jest ukierunkowane przede wszystkim na poprawę samopoczucia i złagodzenie dolegliwości, a nie na całkowitą likwidację uciążliwego bólu. Warto jednak pamiętać, że każdy środek hamujący ból jest godny polecenia i zastosowania.