Kiedy mleko początkowe dla noworodka?

Kiedy mleko początkowe dla noworodka?

Mleko matki jest najważniejszym elementem żywienia, które powinno pojawić się tuż po narodzinach dziecka. Niestety wiele kobiet ma problemy z karmieniem naturalnym i z pomocą przychodzą wtedy mleka modyfikowane, które są najlepszymi odpowiednikami.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane tworzone jest na podstawie wieloletnich badań ekspertów nad mlekiem mamy. Dzięki mleku modyfikowanemu można zapewnić odpowiedni posiłek dla dziecka. Mleko modyfikowane jest tworzone na bazie mleka krowiego lub w wyjątkowych przypadkach koziego, które poddawane jest specjalnej obróbce. Samo mleko krowie może wywołać u dziecka niepożądane reakcje, ze względu na dużą ilość białka oraz sodu w składzie. Mleko modyfikowane dla noworodków ma w swoim składzie liczne witaminy oraz zmniejszony poziom białka i węglowodanów. Ponadto mleko modyfikowane dla dzieci jest lekkostrawne.

Mleko modyfikowane inaczej nazywane jest mieszanką mleczną, która powstaje dzięki procesom technologicznym, a skład zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami malucha. W procesie technologicznym usuwane są trudne do strawienia przez dziecko kazeiny, a dodawane są lekkostrawne białka serwatkowe. Ponadto do mleka modyfikowanego dodawana jest laktoza, witaminy z grupy A, D, E, C oraz B, oraz prebiotyki i probiotyki, które są dobroczynne dla flory jelitowej dziecka. Dodatkowo zostaje zwiększona zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kiedy można wdrożyć do codziennej diety mleko początkowe dla noworodka?

Jak sama nazwa wskazuje mleko początkowe dla noworodka, może zostać włączone do diety malucha już od samego początku. Mleko początkowe jest przeznaczone od urodzenia do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Mleko początkowe oznaczone jest symbolem 1. Mleko początkowe potrzebne jest w szczególności, jeżeli kobieta nie może karmić w sposób naturalny piersią ze względu na choroby lub pokarmu jest za mało.

Włączenie do diety noworodka mleka modyfikowanego warto przemyśleć w momencie, kiedy ilość pokarmu produkowanego przez kobietę jest wystarczająca do wykarmienia dziecka. Mleko matki jest najlepszym wyborem do karmienia maleństwa, dlatego też kwestię włączenia mleka modyfikowanego należy przedyskutować z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.

Jakie składniki znajdują się w mleku początkowym dla noworodka?

Mleko początkowe dla noworodka https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zywienie-dziecka/mleka-dla-dzieci/od-urodzenia-do-6-miesiaca-zycia ma najmniej skomplikowany skład, a ma to związek z tym, że wraz z wiekiem do mleka modyfikowanego zostają dodawane składniki odpowiadające za jego zdrowy wzrost. Mleko początkowe jest lekkostrawne i zawiera przede wszystkim witaminy z grupy B, takie jak wapń, sód, magnez czy potas. Zazwyczaj w skład mleka początkowego wchodzą również liczne probotyki i prebiotyki, które mają dbać o zdrową florę bakteryjną maluszka.

W składzie mleka modyfikowanego dla noworodka powinny znaleźć się również takie składniki jak, kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz źródła wapnia, jak na przykład fosforan wapnia oraz witaminy z grupy A, C, D, E i K.