Jak żyć zdrowo?

Jak żyć zdrowo?

Zdrowy styl życia dla każdego może być czymś nieco innym, choć jego ogólne zasady raczej są niezmiennie. A wszyscy bardzo dobrze powinni je znać. Mało kto potrafi jednak stosować je w praktyce, gdyż – co by tu o nich nie mówić – są one bardziej rygorystyczne od takiego typowego stylu życia przeciętnego człowieka. A wszyscy mamy teraz tak wiele rzeczy na swoich głowach, że zwykle nie chcemy dokładać sobie kolejnych obowiązków czy stresujących nas zakazów. Czy to jednak znaczy, że mamy się godzić na kiepskie samopoczucie, złą formę i sylwetkę pozostawiającą wiele do życzenia? Oczywiście nie, bo w każdym wieku warto zatroszczyć się o zdrowie. Mamy je tylko jedno i musimy o tym pamiętać. No to jak żyć zdrowo, by dożyć setki albo jeszcze dalszego wieku?

W artykułach związanych ze zdrowym stylem życia zawsze znajdziemy wzmianki na temat ważności diety oraz aktywności fizycznej. O tym wszyscy wiemy. Wiemy, że musimy się regularnie ruszać i wiemy, że musimy jeść zdrowo, jeżeli nie chcemy zachorować na raka czy inną groźną chorobę w wieku pięćdziesięciu lat. Gorzej z realizacją tych zamiarów. Początkowo wszyscy jesteśmy zwykle solidnie zmotywowani do zmiany stylu życia i przez pierwszych kilka dni wstajemy wcześnie rano, by przygotować sobie zdrowe posiłki do pracy, a kładziemy się późno w nocy, by wieczorem wygospodarować tę wolna godzinę na trening. Motywacja z czasem coraz bardziej spada. Po tygodniu nie pozostaje z niej już nic, a my znów zaczynamy rujnować swoje zdrowie, bo ponownie sięgamy po złe dla nas rzeczy. Najpierw jest to jeden batonik na kilka dni, ale szybko przeradza się on w solidną pizzę zajadaną tabliczką czekolady i zapijaną colą – i to codziennie! Tym razem spróbujmy więc powoli przekonać się do nowego stylu życia. Zamiast robić wszystko od razu i natychmiast, stopniowo zmieniajmy swoje nawyki. Zacznijmy chociażby od słodyczy. Zostawmy jeszcze w diecie pewne tłuste czy mniej zdrowe pokarmy, ale odrzućmy od ciebie gotowe desery ze sklepu i nauczmy się żyć bez nich. W następnym tygodniu możemy zrezygnować z używania nadmiernej ilości soli, a w jeszcze kolejnym postawić na aktywność fizyczną. Powolnie wprowadzane nawyki zostaną z nami na dłużej.

W tym całym zdrowym stylu życia opierającym się głównie na diecie i aktywności fizycznej nie możemy zapominać o badaniach. Badajmy się regularnie i róbmy sobie morfologię, badanie ciśnienia, badanie cukru we krwi oraz lipidogram przynajmniej raz w roku, by w razie czego szybko dowiadywać się o czyhających na nas zagrożeniach.