Łagodne stany niepokoju-jak sobie pomóc?

Łagodne stany niepokoju-jak sobie pomóc?

Każdy z nas może okresowo doświadczać problemów związanych ze wzmożonym napięciem nerwowym, stresem i stanami niepokoju. Zwykle wtedy czujemy się rozbici, trudno nam się skoncentrować na zadaniach, źle śpimy a przez to czujemy się zmęczeni. Na szczęście jest co najmniej kilka dobrych sposobów, które można wykorzystać aby poprawić swoją sytuację.

Kiedy odczuwamy lęk?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że lęk jest uczuciem naturalnym i każdy ma prawo do jego odczuwania. Zazwyczaj pojawia się on u nas, gdy czeka nas stresujące wydarzenie albo wtedy, gdy w danym okresie mamy dużo na głowie. Dość często jest też on objawem naszych nieuświadomionych rozterek. Wielu z nas ma zwyczaj martwić się na zapas albo rozpamiętywać porażki z przeszłości a to sprawia, że boimy się, że znowu coś podobnego nas spotka. Jeśli chodzi o to, czego boimy się najczęściej to jest to utrata źródła utrzymania, strach o dzieci, niepokój o swój związek. Jeśli czujemy, że od dłuższego czasu nasze życie przebiega dość nerwowo to znak, że należy poszukać rozwiązań.

Jak możemy naturalnie zmniejszyć napięcie nerwowe?

Dwa bardzo dobre sposoby, dostępne dla każdego to sport i przebywanie na świeżym powietrzu. Warto wybrać aktywność odpowiednią dla siebie i starać się ruszać co najmniej dwa razy w tygodniu. Bardzo często wystarcza zwykły spacer w czasie pięknej pogody, bo słońce nastraja nas optymistycznie. Napięciom nerwowym sprzyja także zbyt długie przebywanie w samotności, dlatego warto wychodzić do ludzi oraz zapraszać ich do siebie.

Jakie leki mogą pomóc w łagodnych stanach lękowych?

Gdy nasze lęki nie są zbyt nasilone albo mamy pewne problemy z zasypianiem możemy spróbować samodzielnego leczenia z pomocą ziół. Może to być na przykład herbata z melisy, która bardzo łagodnie wycisza. W aptece bez recepty możemy kupić krople czy nalewki walerianowe, które dobrze sprawdzają się w okazyjnych sytuacjach, na przykład przed egzaminem. Do kupienia są także liczne środki wieloskładnikowe o działaniu uspokajającym. Pamiętajmy by w pierwszej kolejności wybierać leki wydawane bez recepty a nie suplementy, które zazwyczaj mają mniej wartościowy skład. W lekach uspokajających zwykle znajdziemy wyciąg z korzenia kozłka, melisę, serdecznika czy dziurawca działającego antydepresyjnie. Dość często te leki są także wzbogacane magnezem i witaminą B6.

Pamiętajmy jednak, że jeśli stany lękowe są głębokie, trwają od dawna a do tego dochodzą symptomy depresji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem psychiatrą. W wielu sytuacjach konieczne jest podawanie silniejszych leków niż preparaty ziołowe, a te dostępne są tylko na receptę.