Dbamy o ciąże

Dbamy o ciąże

Do spodziewanego terminu kolejnej miesiączki domniemana ciąża pozostaje tylko w sferze domysłów. Najpewniejszym jej potwierdzeniem są odwiedziny u ginekologa. Istnieje możliwość wykonania domowego testu ciążowego, który w niewielkiej cenie można nabyć w aptece. Pamiętać należy jednak, że zbyt wczesne zastosowanie testu najpewniej skutkować będzie błędnym wynikiem negatywnym. Testy ciążowe dostępne w aptece wykrywają ciążę na podstawie hormonu produkowanego przez łożysko, dopiero w momencie gdy zapłodnione jajeczko zagnieździ się w macicy i zacznie pobierać tlen i pożywienie niezbędne do przetrwania.

W praktyce trwać to może nawet 14 dni, ponieważ droga zapłodnionego jajeczka z jajowodu do macicy trwać może nawet do 7 dni, a zanim poziom hormonów osiągnie taki pułap, który da wykryć się poprzez test minie również kilka dni. Pomimo tego, że ulotki testów ciążowych kuszą wykrywaniem już 6-dniowych ciąży nie należy się podłamywać jeśli wynik wyjdzie negatywny. Najpewniejsze wyniki zastosowania testu ciążowego otrzymamy po pierwszym dniu spodziwanej miesiączki. Jakiekolwiek wątpliwości związane z ciążą należy rozwiewać u ginekologa, ponieważ zastosowanie badania ginekologicznego wraz z badaniem usg jest jedynym, najbardziej prawdopodobnym potwierdzeniem ciąży.

Kobieta w ciąży nie ma łatwego życia. Błogosławiony stan rządzi się swoimi prawami. W przypadku zdrowej ciąży, bez większych dolegliwości oprócz zwiększonej troski o własne bezpieczeństwo i zdrowie nie musi rezygnować z przyjemności.

Uprawianie sportów ograniczyć musi się do niezbyt wyczerpujących, takich jak joga, pływanie, gimnastyka. W Internecie można odnaleźć wiele przykładowych zestawów ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Pamiętać należy również, że regularna gimnastyka w czasie ciąży ułatwia poród oraz powrót do wagi sprzed ciąży. Poprawia również samopoczucie i ogólną witalność. Wpływa pozytywnie na krążenie, które jest obciążone przez nasze maleństwo. Wyeliminować trzeba sporty kontuzyjne i niebezpieczne. Rower tak- ale spokojnie.

Dieta kobiety w ciąży powinna być racjonalnie skomponowana. Zdecydowanie powinny być wyeliminowane używki, takie jak alkohol, palenie papierosów, zażywanie narkotyków oraz stres. Używki te powinny być wyeliminowane również z naszego otoczenia. Nie od dziś bowiem wiadomo, że bierne palenie szkodzi znacznie bardziej niż czynne.
Podstawowymi produktami, na których powinna opierać się dieta ciężarnej to:

Stosunkowo rzadko kobieta ciężarna powinna spożywać słodycze, białe pieczywo i czerwone mięso.
W dobieraniu posiłków kobieta spodziewająca się dziecka powinna kierować się zasadą, że w ciąży nie je się za dwoje, tylko dla dwojga. Ilość pożywienia nie jest tożsama z jego jakością. Posiłki powinny być bogate w witaminy i składniki mineralne.

Ponadto ciężarna powinna wzbogacać swoją dietę w suplementy diety dla ciężarnych, składające się z niezbędnych witamin i składników mineralnych. Przez okres pierwszych 3 miesięcy, a nierzadko do końca ciąży zaleca się spożywanie kwasu foliowego i żelaza. Pamiętać należy, że wszystkie decyzje dotyczące spożywania dodatkowych witamin należy skonsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Przez cały czas trwania ciąży ciężarna powinna być pod stałą opieką lekarską. Lekarz ginekolog wyznaczać będzie na bieżąco terminy spotkań i badań. Kontrole lekarskie są niezbędne dla monitorowania stanu zdrowia matki oraz dziecka i ewentualnego podjęcia niezwłocznego leczenia w przypadku odchyleń od norm. Wczesne wykrywanie nieprawidłowości skutkuje większym prawdopodobieństwem ich wyleczenia. Podstawowe badania wykonywane w ciąży to:

Najbardziej przejmującym badaniem dla ciężarnej i dla jej partnera jest badanie usg. W dobie rozwijającej się prężnie techniki popularne stały się aparaty usg 3 i 4 wymiarowe, gdzie para może ujrzeć praktycznie rzeczywisty wygląd i rozwój dziecka.
Ciąża to niesamowity i niezapomniany stan, dlatego kobiety powinny przeżywać go najlepiej jak potrafią.