Metody na walkę z chrapaniem

Metody na walkę z chrapaniem

Chrapanie jest bardzo uciążliwe dla otoczenia, jednak w niektórych przypadkach może ono być niebezpieczne dla samego chrapiącego. Gdy chrapanie jest niezbyt głośne można wypróbować kilka domowych sposobów. Natomiast jeśli jest bardzo głośne i przerywane na kilka kilkanaście sekund to warto udać się w tej sprawie do specjalisty. Okazuje się że takie objawy mogą wskazywać na niebezpieczny dla naszego zdrowia bezdech senny. A on natomiast prowadzi do zaburzeń pracy serca, podwyższonego tętna i czasem zawału serca. W niektórych przypadkach chrapanie występuje u osób otyłych, maja one większą skłonność do tego ponieważ ich drogi oddechowe mogły zostać zwężone przez tłuszcz. Dlatego warto zimnic sposób odżywiania się i więcej się ruszać by trochę schudnąć. W aptece dostępne są środki które dzięki zawartości wyciągów roślinnych ograniczają napięcie tkanek gardła.

Na rynku są dostępne wkładki na zęby, można je kupić lub wykonać u dentysty. Wkładka taka powoduje wysunięcie się żuchwy do przodu przez co zwiększa się swobodny przepływ powietrza i chrapanie może ustąpić. Kolejnym rozwiązaniem pomocnym w walce z chrapaniem jest zabieg. W czasie tego zabiegu usuwa się wiotkości tkanek podniebienia. Obecnie stosuje się też bardzo nowoczesną metodę dzięki której odparowywuje się cześć tkanej przy pomocy fal radiowych. Zabieg taki jest całkowicie bezbolesny i nie ma się czego obawiać. Minusem jest jego cena bowiem musimy na to przeznaczyć około 1500 zł. Przy ciężkim bezdechu zalecane jest terapia CPAP. Pacjent na noc musi zakładać maseczkę która jest połączona z aparatem tlenowym . W ten sposób do płuc dostaje się powietrze pod ciśnieniem. Dzięki temu zapobiega się zapadaniu ścian gardła. Część kosztów tego aparatu jest zwracana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Chrapanie jest skutkiem zwiotczenia mięśni gardła oraz podniebienia miękkiego. Gdy powietrze jest wdychane to wprawia miękkie tkanki w drgania i wywołuje hałas zwany chrapaniem. Najczęściej ma ono miejsce podczas spania na plecach. Dzieje się tak na skutek tego że w tej pozycji język cofa się i w ten sposób utrudnia przepływ powietrza. Jedna z ciekawostek jest fakt że chrapanie człowieka może osiągnąć 70 decybeli, a taki poziom ma hałasujący traktor. Dlatego bywa ono bardzo uciążliwe dla innych domowników, zwłaszcza dla osób które i tak mają problemy z zaśnięciem, a co dopiero gdy niedaleko rozlega się jeszcze hałas chrapania. Jeśli mamy problemy z chrapaniem najlepiej udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu a on nas pokieruje i powie co mamy dalej robić.