Nawilżanie skóry podczas upałów

Nawilżanie skóry podczas upałów

Słońce ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka gdyż m.in. ułatwia syntezę witaminy D oraz produkcję niektórych hormonów. Niestety są i negatywne skutki oddziaływania słońca, przede wszystkim na skórę, która staje się przesuszona, powstaje więcej zmarszczek, przebarwień i pajączków, a przede wszystkim wzrasta zagrożenie rozwoju raka skóry. Właściwa pielęgnacja skóry latem oraz przestrzegania zasad bezpiecznego opalania to klucz do zachowania zdrowia i urody.

Nawilżanie to podstawa

Podczas wysokich temperatur organizm bardzo szybko się odwadnia, czego efektem jest przesuszona skóra. Dlatego niezbędne jest jej nawilżanie od wewnątrz i od zewnątrz. Przede wszystkim należy pić dużo płynów w ciągu dnia (min. 2 l), najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Warto także sięgać po świeże owoce i warzywa, które oprócz sprzyjających urodzie witamin i minerałów dostarczą organizmowi wody. Skóra wymaga także codziennego nawilżania od zewnątrz, czyli stosowania specjalnych kremów i balsamów nawilżających, w których składzie powinny się znaleźć następujące substancje:

• alantoina i d-panthenol o działaniu łagodzącym,
• gliceryna, woski i kwas hialuronowy zapobiegające utracie wody,
• składniki natłuszczające,
• witaminy A i E, które pomagają regenerować naskórek oraz chronią skórę przed starzeniem.

Ochrona skóry przed promieniami UV

W celu zabezpieczenia skóry przed negatywnym wpływem promieni UV należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
• przed wyjściem na słońce używać kremów z filtrem (osoby ze skórą wrażliwą lub jasną karnacją powinny używać preparatów z najwyższym filtrem SPF),
• opalać się tylko do południa (do godz. 11) i po południu (po godz. 15),
• podczas pobytu na plaży nacierać się balsamem z filtrem co 2-3 godziny oraz za każdym razem po wyjściu z kąpieli.