Co powinienem zrobić, jeśli moje dziąsła krwawią po szczotkowaniu?

Co powinienem zrobić, jeśli moje dziąsła krwawią po szczotkowaniu?

Krwawienie w dowolnym miejscu na ciele jest zawsze powodem do niepokoju. Zwykle zakładamy opaskę lub gazę na dotknięty obszar, aby zatrzymać krwawienie. Jednak jeśli chodzi o zęby i dziąsła, trudno jest zatrzymać krwawienie lub zidentyfikować główną przyczynę problemu. Krwawienie może wystąpić zwłaszcza po szczotkowaniu lub nitkowaniu zębów. Więc pewnie się zastanawiasz, co powinienem zrobić, jeśli moje dziąsła krwawią po szczotkowaniu?

Dlaczego dziąsła krwawią?
Krwawienie z dziąseł jest spowodowane niewystarczającym usuwaniem płytki nazębnej. Zawiera miliony bakterii, które mogą powodować próchnicę lub choroby dziąseł, jeśli nie szczotkujesz regularnie ani nie używasz nici dentystycznej. Jeśli nie myjesz zębów, a płytka nazębna nadal będzie się osadzać, stan zapalny dziąseł może spowodować ich krwawienie. Jest to powszechnie znane jako zapalenie dziąseł, pierwszy etap choroby dziąseł. Zapalenie dziąseł można łatwo wyleczyć, jeśli wykryjesz je odpowiednio wcześnie, więc nie zostawiaj go zbyt późno, aby odwiedzić dentystę. Jeśli płytka nazębna będzie się osadzać i nie zostanie usunięta, dziąsło będzie się dalej rozdzielać i tworzyć pęknięcia lub szczeliny między zębami i dziąsłami. Płytka w końcu twardnieje i osadza się w tych szczelinach, powodując chorobę dziąseł.

Choroba dziąseł jest jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z dziąseł. Zapalenie przyzębia to poważna choroba, która może prowadzić do utraty kości i zębów. Ponadto na zębach może pojawić się ropień, który może utrudniać żucie. Inne przyczyny krwawienia dziąseł to: brak witaminy C,
brak witaminy K.

Co możesz zrobić, aby zatrzymać krwawienie z dziąseł?
Jeśli po szczotkowaniu dziąseł nadal krwawią, oto kilka domowych środków, które pomogą zatrzymać krwawienie.

Utrzymuj dobrą higienę jamy ustnej
Krwawiące dziąsła mogą być oznaką złej higieny jamy ustnej. W rezultacie zalecamy szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty i codzienne nitkowanie zębów. Dobre zdrowie jamy ustnej jest również bardzo ważne dla kobiet w ciąży. Wahania hormonów podczas ciąży mogą również zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby dziąseł.

Nałóż lód na dotknięty obszar
Możesz zmniejszyć krwawienie po wyjściu z dziąseł, po prostu przyklejając kostkę lodu lub kostkę do dziąseł. Okład z lodu pomoże złagodzić drobne urazy, które powodują obrzęk zębów, takie jak skaleczenia lub zadrapania.

Po szczotkowaniu użyj płynu do płukania ust
Płyny do płukania ust antybakteryjne mogą leczyć i zapobiegać krwawieniu dziąseł. Wiadomo, że zmniejszają stan zapalny i zwalczają bakterie w dziąsłach i jamie ustnej. Ponadto płyny do płukania ust są również doskonałym sposobem zapobiegania zapaleniu dziąseł. Niektóre typowe składniki płynów do płukania ust to chloroheksydyna i nadtlenek wodoru.

Wypłucz usta ciepłą wodą i solą
Płukanie jamy ustnej słoną wodą może zmniejszyć liczbę bakterii w jamie ustnej. Możesz to zrobić, dodając pół łyżeczki soli do filiżanki ciepłej wody. Następnie delikatnie przemyj słoną wodą usta przez 15-30 sekund i wypluj wodę. Powtarzaj to kilka razy dziennie, aby zachować dobry stan zdrowia jamy ustnej lub zgodnie z zaleceniami dentysty.

Kiedy powinieneś iść do dentysty?
Jeśli po szczotkowaniu dziąseł nadal krwawią, należy udać się do dentysty, aby sprawdzić stan jamy ustnej. Ból, zaczerwienienie lub krwawienie dziąseł nie powinno występować codziennie. Jeśli ćwiczysz lub utrzymujesz dobrą higienę jamy ustnej, a problem nadal nie ustępuje, powinieneś udać się do dentysty, aby zapobiec dalszym problemom, takim jak choroba dziąseł. Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do infekcji lub utraty zębów. Regularne wizyty u dentysty mogą pomóc zidentyfikować większe problemy w organizmie, takie jak rak lub cukrzyca.