Wszystko o włosach.

Wszystko o włosach.

Mówi się, że włosy są wizytówką człowieka. Dla kobiet są one tematem niekończących się rozmów. Szczególnie panie przywiązują wagę do ich pielęgnacji, długości i gęstości. Co ciekawe, coraz większemu odsetkowi mężczyzn podobają się kobiety, które mogą pochwalić się długimi i pięknymi włosami. W dalszym ciągu panuje jednak przekonanie, że kobiety noszące krótkie fryzury są symbolem feminizmu, niezależności i samowystarczalności. Nic bardziej mylnego! Kobiety często działają pod wpływem impulsu lub emocji. Spora część odważnych fryzur jest symbolicznym wkroczeniem na nowy etap życia. Często może to być zmiana stanu cywilnego, narodziny dziecka, zakończenie długoletniego związku itd. Pragną one odciąć się od poprzedniego życia, a wraz z nową fryzurą zmienić swoje życie.

W dobie tak zaawansowanego rozwoju cywilizacyjnego większość kobiet ma szeroki dostęp do wszelkich kosmetyków do włosów. Dostępne są one w niemalże każdym markecie, drogerii czy aptece. Asortyment jest na tyle bogaty, że kobiety często czują się przytłoczone ogromnym wyborem. Różnią się one ceną, przeznaczeniem, zastosowaniem oraz składem. Nie lada wyzwaniem może okazać się ich wybór. Ważne jest, by każdorazowo zwracać uwagę na skład produktów. Staramy dobrać specyfik jak najlepszy dla naszych włosów, jednak efekt może okazać sie odwrotny od zamierzonego. Na co zatem zwracać uwagę przy kupnie środków do włosów? Jak rozpocząć świadomą ich pielęgnacje? Czy istnieją domowe sposoby na poprawienie ich kondycji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule. Miłego czytania!

Jak rozpoznać zniszczone włosy?

Na początek należy wyjaśnić definicję zniszczonych włosów. Dla każdego może to oznaczać coś innego. Czesto zdaża się, że kobiety mylą pojęcia i uznają swoje włosy za zniszczone, podczas gdy są one najzwyczajniej w świecie tylko suche. Zatem zniszczone włosy można rozpoznać przede wszystkim po stanie ich końcówek. Najlepszym sposobem na ocenienie ich stanu jest przeprowadzenie szybkiego sprawdzianu. Jeżeli jedną ręką trzymamy końcówkę włosa, a drugą natomiast przeczeszemy ją z góry do dołu.Gdy włos zwinie się w mały rulonik oznacza to, że ich konddycja nie jest zbyt dobra. Dodatkowo wyraźną oznaką ich uszkodzenia są rozdwajające się końcówki, łamliwość, brak elastyczności, puszenie się i obecność częstych kołtunów. Ale spokojnie, to nie koniec świata. Pokażemy Wam sprawdzone sposoby na skuteczną ich regenerację, jeszcze nic straconego!

Przyczyny zniszczonych włosów.

Niestety najczęstszą przyczyną złej kondycji włosów jesteśmy my same i nasze działanie. W utrzymaniu zdrowych i lśniących włosów niezwykle ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna byc ona bogata w składniki odżywcze, zróżnicowana ale też należy w jej ramach uwzględniać obecność tłuszczy! Kolejnym powodem jest nieodpowiednia ich pielęgnacja. Najpopularniejszymi jej przykładami są domowe farbowania, używanie kosmetyków nie dobranych do rodzaju i stanu włosów, namiętne używanie suszarki, lokówki i prostownicy bez wcześniejszego zabezpieczenia włosów czy noszenie ich wiecznie spiętych lub związanych (tutaj ważny jest również aspekt doboru odpowiedniej gumki do włosów).

Do kluczowych przyczyn kiepskiej kondycji włosów zaliczamy także wpływ warunków atmosferycznych. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest między innymi ich przymrożenie. Wiatr natomiast powoduje uszkodzenia włosów, ich plątanie i powstawanie tak zwanych strączków. Podczas upalnych dni nasze włosy są zdecydowanie podatniejsze na wszelkie przesuszenia.

Proces regeneracji zniszczonych włosów.

Podstawą pielęnacji każdych włosów jest ich odpwiednie nawilżenie. W pierwszej fazie tego procesu należy zaopatrzyć się w produkty, które posiadają silnie regeneracyjne zastosowanie: szampony, odżywki, maski, oleje. Pamiętajmy by nie przekraczać czasu ich aplikacji na włosy dłużej niż zalecane jest to na opakowaniu. Nie przyniesie to większych korzyści niż z góry określona chwila. Jeżeli zaczynamy dopiero przygodę z pielęgnacją włosa zrezygnujmy kupowania produtów w drogeriach. Dopóki sami nie zaobserwujemy działania poszczególnych składników aktywnych na nasze włosy warto jest udać się po poradę do specjalisty. Ku naszemu zadowoleniu w Polce obserwujemy powstawanie coraz większej liczby prosfesjonalnych sklepów ze specjalistycznymi produktami fryzjerskimi. W takich miejscach uzyskamy podstawowe informacje na temat pielęgnacji oraz zostaną nam doradzone odpowiednie produkty przeznaczone do naszego typu włosów. Często w takich punktach oranizowane są darmowe warsztaty i szkolenia, na których specjalista pomoże w określeniu nam porowatości włosów, ich stanu, sposobów skutecznej ich pielęnacji czy rodzaju fryzury pasującej do naszej urody.

Istnieją jeszcze domowe, naturalne sposoby na poprawę kondycji naszych włosów, które można stosować równocześnie z profesjonalnymi produktami. Obie opcje przy systematycznym stosowaniu mogą przynieść zamierzone efekty, wystarczą tylko chęci, duże pokłady cierpliwości i czas poświęcony na pielęgnację. Niezywkle skutecznym sposobem, znanym od wielu lat i stosowanym jeszcze przez nasze babcie jest używanie pokrzywy. Najczęściej kojarzy nam się ona z zabawą w chowanego w czasach dzieciństwa. Niewiele osób jednak wie, jakie korzyści niesie za sobą jej używanie. Wystarczy raz w tygodniu przemyć włosy naparem z pokrzywy. Esencję tą przyrządza się niezwykle łatwo. Liście pokrzywy należy zalać wrzątkiem i odstawić na parę minut do ostygnięcia. Kolejnym bardzo prostym sposobem jest maska z kefiru. Tak, niezwykle popularnego kefiru, dostępnego praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Do sporządzenia odpwiedniej konsystencji potrzeba nam jego dwie łyżki, dodatkowo 50 gram drożdzy i odrobinę oleju lub oliwy z oliwek. Całość należy wmasować we włosy i pozostawić na kilka minut. Przy sytemantycznym stosowaniu (max. raz w tygodniu) nasze włosy staną się odżywione, nawilżone oraz celublki włosa zostaną pobudzone do przyśpieszonego wzrostu.

Tego unikaj!

Za sprawą imponującego asotymentu każdej drogeri nierzadko mamy problem z wybraniem odpowiednich kosmetyków. Ciekawe opakowania, zachecające opisy produktów, reklamy przyciągające uwagę – wszystko to nie pozwala nam się skupić i przemyśleć wyboru. W dalszym ciągu niepokojący duży odsetek kobiet nie zwraca uwagi na składniki poszczególnych kosmetyków. Za ich sprawą mogą one nie spełniać swojej roli, a co gorsze działać na niekorzyść ogólnej kondycji włosów i skóry głowy. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najbardziej szkodliwych substancji, których stanowczo powinniście unikać w składach produktów drogeryjnych:

SLS oraz SLES. Te pierwsze są to detergenty anoniowe, a SLES są ich pochodnymi. Ich stosowanie może prowadzić do poważnych probelmów dermatologicznych skóry głowy. Są częstymi środkami dodawanymi do kosmetyków, ponieważ mają właściwości pieniące. Dodatkowo szybko wysuszają, moga podrażniać i wywoływać reakcje alergiczne.

W produktach pielęgancyjnych ogólnie dostępnych w drogeriach często można spotkać ftalany. Są to rozpuszczalniki, za sprawą których sztuczny zapach czy aromat kosmetyków utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. Mają one bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Mogą prowadzić do powstawania i rozwoju nowotworów, są przyczyną wielu przewlekłych chorób, silnie wysuszają skórę na całym ciele.

Zarówno podczas pielęgnacji włosów, cery czy całego ciała stanowczo unikajmy specyfików, które posiadają w swoim składzie alkohol. Może on występować pod rożnymi nazwami, takimi jak Alcohol, Ethyl alcohol czy Ethanol. Wykorzystywany jest on głownie jako wspomagacz dla innych składników wnikających w skórę człowieka. Często jest on przyczyną powstawania łupieżu, powoduje drastyczne wysuszenie i łuszczenie skóry.

Paraffinol, Minneral Oli czy Petronelum to nazwy sunstancji, które są skutkiem destylacji ropy naftowej. Niezwykle często dodawane są do kosmetyków do pielęgnacji włosów. Producenci tak czesto korzystają z niego, ponieważ świetnie zwiększa objętość sprzedawanego kosmetyku, co generuje znaczące oszczędności produkcji. Dla nas, konsumentów nie ma one jakichkolwiek właściwości pielęgnujących. Wręcz przeciwnie substancje te są niezwykle szkodliwe. Mogą przyczynić się do przyśpieszenia starzenia skóry i pojawienia się coraz częstszych niedoskonałości (krost, miejsc ropnych czy zaskorników).