Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi radzić?

Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi radzić?

Okazuje się, że nie tylko trądzik spędza sen z powiek. Dość częstym problemem mogą okazać się blizny po trądziku, które stanowią niezbyt estetyczną pamiątkę po wykwitach skórnych. Blizny potrądzikowe najczęściej powstają na skutek zbagatelizowania leczenia albo też rozdrapywania i wyciskania krost. Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące potrądzikowych blizn, na które może i ty poszukujesz odpowiedzi.

Dlaczego mam blizny potrądzikowe?

Dermatolodzy twierdzą, że skłonność do powstawania blizn uwarunkowana jest genetycznie. Co więcej – prawdopodobieństwo pojawienia się blizn związana jest również z „jakością” trądziku. Jeżeli ma on ciężki przebieg, wówczas ryzyko pojawienia się „pamiątek” jest znacznie większe.

Jednakże nie należy generalizować. Tak naprawdę bowiem ciężko przewidzieć, kiedy blizny się pojawią, a kiedy nie. Dlatego też zaleca się jak najszybsze podjęcie leczenia trądziku. Im szybsze leczenie i mniej poważny trądzik, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pozostanie po nim jakiś ślad. Wczesne leczenie jeszcze szczególnie istotne w przypadku tych osób, w których rodzinach członkowie borykali się z poważnymi postaciami wykwitów. Z leczeniem nie należy więc zwlekać, by nie dopuścić do pojawienia się nieestetycznych i szpecących śladów.

Czy warto leczyć blizny potrądzikowe?

O tym, czy chcemy wyleczyć blizny potrądzikowe, decydujemy tylko my. Niektórzy są przekonani o tym, że likwidacja blizn przyczyni się do poprawy komfortu ich życia i poprawy poczucia własnej wartości. Niektórzy nie podejmują żadnych kroków, by cokolwiek zmieniać. Jak widać – wszystko zależy od naszego podejścia i naszego odbierania siebie.

Dermatolodzy jednak zachęcają do podjęcia decyzji o likwidacji blizn po trądziku w sytuacji, gdy pacjent czuje, że takie blizny mogą utrudnić zdobycie wymarzonego stanowiska pracy lub zmniejszyć szanse na awans albo też stać się „pośmiewiskiem” w szkole.

Zanim jednak pacjent zdecyduje się na leczenie blizn potrądzikowych, musi mieć świadomość, że najczęściej nie wystarcza jeden seans. Czasami potrzeba kilku sesji, by osiągnąć zamierzony efekt.

Trzeba mieć również świadomość, że leczenie może przyczynić się do poprawy wyglądy i kondycji skóry, ale całkowite zredukowanie blizn może nie być możliwe. Dlatego też trzeba mieć także realistyczne oczekiwania co do efektów.

Czy mogę leczyć blizny, jeśli nadal mam trądzik?

Jest to możliwe, aczkolwiek dermatolodzy zalecają, by najpierw do końca wyleczyć trądzik. Jeżeli bowiem nasza skóra ma skłonność do tworzenia blizn, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne niewyleczone szybko wypryski „zaowocują” nieestetycznymi bliznami. Z tego też powodu najważniejsze jest, by to trądzik był pod kontrolą w pierwszej kolejności.

Przyjmuję izotretynoinę – czy mogę leczyć blizny?

Niektórzy dermatolodzy są zdania, że leczenie blizn podczas przyjmowania izotretynoiny może spowodować, że blizny będą wyglądały jeszcze gorzej. Dlatego też najlepiej poczekać nawet sześć miesięcy od daty zakończenia przyjmowania izotretynoiny, a dopiero potem zająć się leczeniem blizn. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności związanych z pogorszeniem się kondycji cery.

Czy można zastosować domowe zabiegi mikrodermabrazji na cerę z bliznami?

Mikrodermabrazja jest zabiegiem, który klasyfikuje się do mechanicznego złuszczania naskórka. W ten sposób można odświeżyć cerę i pozbyć się płytkich przebarwień.

Nie zawsze można jednak stosować taką kurację na własną rękę. Jeżeli mamy potrądzikowe blizny, wówczas – zanim zdecydujemy się na samodzielną mikrodermabrazję – lepiej skonsultować to z dermatologiem. Samodzielne aczkolwiek niewłaściwie przeprowadzenie zabiegu (także peelingów chemicznych) może przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry i wyglądu blizn.

Warto jednak oddać się w ręce dermatologa. Doświadczony specjalista przeprowadzi zabiegi profesjonalnie, bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych. Co więcej – produkty stosowane w domowym zaciszu nie zawsze są tak silne, jak produkty dermatologiczne. W rezultacie wyniki zabiegów mogą się różnić. Te domowe mogą okazać się mniej skuteczne.

Jakie metody leczenia blizn są najlepsze?

Niestety jedna skuteczna metoda walki z bliznami po trądziku nie istnieje. Blizny mają bowiem różne kształty i rozmiary. Co więcej – umiejscowione na różnej głębokości. Z tego też powodu leczenie przeprowadzane jest indywidualnie, a metody leczenia uzależnione są od potrzeb pacjentów.

Jeżeli blizny po trądziku są łagodne, wówczas z reguły wystarcza mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy laserowe usuwanie blizn.