Skąd się bierze ochota na coś słodkiego?

Skąd się bierze ochota na coś słodkiego?

Zdecydowana większość ludzi lubi słodkości dlatego tak często spotykamy się dziś z czymś, co lekarze określili jako „uzależnienie od słodyczy”. Porady w zakresie walki z nałogiem są dość proste i nie wymagają szczególnych umiejętności. Wystarczy tylko trochę samozaparcia!

Dlaczego jemy słodycze?

Smak węglowodanów powoduje, że w ciele tworzą się endorfiny, które nas odprężają a także wytwarzają zdrowe uniesienie. Nie jest zatem zadziwiające, że dużo osób jest uzależnionych od słodyczy. Cukier świetnie wpływa na nasze kubki smakowe, ale niebyt świetnie na sylwetkę. Oto wskazówki, jak zredukować uzależnienie od węglowodanów.

1. Jedz dużo więcej przyjaznych produktów

Zaopatrz się w proteiny obecne w produktach pełnoziarnistych, zdrowe tłuszcze a także zdrowe źródła cukrów. Jak selekcjonować odpowiednie składniki? Jeśli coś nie było ogólnodostępne 200 lat temu, nie jest Ci do niczego potrzebne.

2. Zlikwiduj ukryte źródła węglowodanów

Być może zaskoczy cię, ile elementów diety posiada cukier. Sosy, ketchup, żywność przetworzona a także soft-drinki mogą posiadać nadprogramowy cukier. Czytaj etykiety, zanim przejdziesz z produktami do kasy.

3. Spędzaj czas na sportowo

W stresie nie sięgaj po pełne węglowodanów lody. Zamiast tego idź pobiegać, rozpocznij systematyczne treningi lub aktywnie spędzaj czas z twoimi milusińskimi. Analogicznie jak cukier, treningi pomogą w zrelaksowaniu się, ale bez negatywnych efektów dla zdrowia.

4. Jedz jarzyny a także świeże owoce

Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego, spożywaj jarzyny a także świeże owoce, ponieważ są pełne włókien pokarmowych, wody, witamin a także soli mineralnych. Owoce są naturalnie słodkie, co pomoże zaspokoić ochotę na niebezpieczne łakocie.

5. Świadomość

Prawdopodobnie ochotę na cukier osiągamy o określonych godzinach w tygodniu. Uczucie nudy, zdenerwowania lub siedzenie do późna w nocy powodują, że najczęściej jesz wówczas coś słodkiego. Świadomość takich chwil jest ważna – planuj dania a także pożywne zakąski stosownie do tych zdarzeń.

Uzależnienie od słodyczy wydaje się być plagą naszych czasów. Łatwo dostępne i dające szybkiego kopa mogą stać się zmorą każdego z nas. Dlatego stosując się do tych paru prostych zasad będziesz mogła łatwo ustrzec się przed zgubnymi efektami jedzenia słodyczy.