Stres największym blokerem kreatywności

Znaczenie chromu w organizmie człowieka. Skutki niedoboru i nadmiaru chromu.

Czy stres wpływa na naszą kreatywność? Jak sobie poradzić z taką sytuacją? W jaki sposób to przezwyciężyć? Dlaczego warto o to zadbać? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych informacji na ten temat.

Stresujące sytuacje w domu czy w pracy mogą negatywnie wpływać na nasze twórcze myślenie. Kreatywność to cecha, którą należy odpowiednio ćwiczyć. Istnieją jednak różnego rodzaju czynniki, które sprawiają, że nasza kreatywność zostaje zablokowana. Niestety nie zawsze umiemy sobie z tym poradzić. Warto jednak poszukać sposobów, które chociaż w pewnym stopniu pomogą nam przezwyciężyć taki problem.

Kreatywność pomaga nam nie tylko podczas wymyślania nowych pomysłów. Ma ona wpływ na na nasze codzienne czynności oraz samopoczucie. Osoby, które są bardziej kreatywne o wiele lepiej radzą sobie ze stresem oraz optymistyczniej patrzą na świat. Dzięki kreatywności łatwiej jest nam się skupić, co przekłada się na efekty naszej pracy. Rozwijanie tej cechy jest szczególnie ważne u dzieci, jednak dorośli również nie powinni jej zaniedbywać.

Co jeszcze blokuje kreatywność?

Ciągły stres sprawia, że nasza kreatywność zaczyna się zmniejszać i zamykać. Nie potrafimy myśleć otwarcie i zastanawiamy się tylko jak poradzić sobie z danym problemem, który nas stresuje. Niestety to jedna z głównych przyczyn, która powoduje blokadę naszego twórczego myślenia. Aby sobie z tym poradzić powinniśmy zacząć wykonywać proste ćwiczenia, które przede wszystkim będą działać na nas odstresowująco. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia fizyczne, medytacja czy interaktywne gry oraz zabawy. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym będziemy bardziej odprężeni, a co za tym idzie, nasza kreatywność wskoczy na wyższy stopień.

Częstą przyczyną blokowania naszej kreatywności jest strach przed popełnieniem błędu. Ma to miejsce szczególnie w szkole oraz w pracy, gdzie bardzo często zostajemy skrytykowani. Niestety w ten sposób niektóre osoby zaczynają się mocno stresować, a to z kolei sprawia, że przestają otwarcie myśleć. Aby sobie z tym poradzić należy nauczyć się przyjmować krytykę z dystansem, wyciągnąć z tego wnioski i udoskonalać swój pomysł.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Stres sprawia, że nasze twórcze myślenie zostaje zablokowane. Warto zatem zacząć od znalezienia przyczyny takiego problemu, a następnie przejść do jego przezwyciężania. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które pozwolą ci się odprężyć oraz odstresować. Bardzo ważny jest przy tym ruch fizyczny. Nawet kilkuminutowy spacer może zdecydowanie poprawić nasze samopoczucie. Trening na siłowni, bieganie czy medytacja – każda forma ćwiczeń pozytywnie wpływa na twórcze myślenie.

Przyczyną stresu mogą być bardzo różne sytuacje. Może to wynikać z naszego podejścia do różnych spraw. Pierwszym krokiem będzie znalezienie przyczyny, a następnie jej wyeliminowanie. Zmiany powinniśmy zacząć od samych siebie. Zastanówmy się czy dana sytuacja rzeczywiście pozostaje bez wyjścia. Nie przyjmujmy krytyki zbyt personalnie – spróbujmy wyciągać ze wszystkiego wnioski i poprawiać czy udoskonalać swoje pomysły. Pamiętajmy, że kreatywne podejście do różnych spraw zmniejsza u nas poczucie strachu oraz stresu.