Czy wymiotu u dziecka mogą być niebezpieczne?

Znaczenie chromu w organizmie człowieka. Skutki niedoboru i nadmiaru chromu.

Wymioty u dziecka mogą mieć różne przyczyny, od choroby lokomocyjnej po stres. W większości przypadków źródłem tej przykrej dolegliwości jest tak zwana grypa żołądkowa („jelitówka”) – popularna wśród najmłodszych przypadłość o podłożu wirusowym. Mimo iż grypa jelitowa sama w sobie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia dziecka, towarzyszące jej wymioty mogą mieć groźne skutki. Jakie?

Poważne następstwa pozornie błahej dolegliwości

Wymioty powodują wzmożoną utratę wody i elektrolitów, co w praktyce oznacza, że dziecko staje się podatne na odwodnienie i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Na domiar złego, przypadłość ta utrudnia przyjmowanie płynów i spożywanie niewielkich nawet posiłków, dlatego w stosunkowo krótkim czasie może doprowadzić do osłabienia młodego organizmu.

 Odwodnienie u dziecka to stan, którego należy za wszelką cenę unikać, ponieważ niedobór wody i elektrolitów utrudnia właściwą pracę narządów wewnętrznych, powoduje kłopoty z pamięcią i koncentracją, a także stwarza realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia malca. 

 Pamiętaj, że organizm dziecka szybciej ulega odwodnieniu niż organizm osoby dorosłej, a zbyt późne lub niewłaściwe wdrożenie leczenia może skutkować koniecznością jego hospitalizacji.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

 Jeśli udaje ci się zachować kamienny spokój na widok wymiotującego malca, możesz sobie pogratulować – tylko nieliczne mamy potrafią całkowicie zapanować nad swoimi emocjami w takiej sytuacji. Jeżeli jednak jak większość rodziców zaczynasz lekko panikować, mamy dla ciebie złą wiadomość – bez względu na to, jak bardzo martwią cię wymioty u dziecka, nie możesz tego okazać. Powinnaś zachować pozory spokoju i dać malcowi do zrozumienia, że wszystko jest pod kontrolą, a przykre dolegliwości wkrótce miną.

 Uspokojenie dziecka pomoże ci w przeprowadzeniu domowego leczenia wymiotów, które można sprowadzić do jednego słowa: „nawadnianie”. Stałe podawanie płynów małemu pacjentowi uchroni go przed odwodnieniem i zapobiegnie osłabieniu organizmu, dlatego po wystąpieniu uciążliwych objawów pilnuj, by dziecko sączyło powoli przygotowany dla niego napój.

Jakie płyny nawadniają najlepiej?

 W trakcie leczenia wymiotów wybór napoju nie może być dziełem przypadku, ponieważ niektóre płyny zamiast pomóc w nawodnieniu organizmu, tylko nasilają utratę wody i elektrolitów. Do napojów, których warto unikać przy zagrożeniu odwodnieniem należą między innymi soki owocowe, coca cola oraz… domowy rosół, który przez lata uchodził za idealne remedium na problemy żołądkowe. Godne polecenia są natomiast doustne płyny nawadniające (DPN), które mają w swoim składzie elektrolity niezbędne do odzyskania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.

 Zawartość elektrolitów sprawia, że wiele aptecznych preparatów nawadniających ma lekko słony smak, który z punktu widzenia dziecka trudno uznać za przyjemny. Na szczęście dostępne są także DPN o owocowych aromatach.

W przypadku dzieci szybciej niż u dorosłych dochodzi do odwodnienia organizmu, jest więc wskazane, aby bacznie obserwować maluszka. Większość rodziców może się jednak zastanawiać, jak można sprawdzić nawodnienie u dziecka. Otóż bardzo prostym sposobem jest sprawdzenie, poprzez ujęcie w palce fałd skóry. Jeżeli puszczony nie rozpręża się natychmiast – to świadczy o słabym nawodnieniu i trzeba zwiększyć podawanie płynów.  Jeśli nie daje to efektów trzeba wezwać lekarza, być może potrzebna będzie kroplówka.