Obowiązki dziecka w domu

Obowiązki dziecka w domu

Dzieciństwo to etap, kiedy młody człowiek doświadcza wielu rzeczy. Jest to również okres kiedy poza wieloma przyjemnościami przychodzi czas na pierwsze obowiązki. Zaangażowanie malucha w pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności może być naprawdę wartościowa. Jak zatem zrobić to mądrze?

Od kiedy dziecko powinno mieć obowiązki?

Nie istnieje dolna granica wieku, od jakiej warto zacząć angażować dziecko do pomocy przy pracach domowych. Naturalnym jest jednak to, że leżący niemowlak nie pomoże rozwiesić prania, a dwulatek nie może posługiwać się ostrym nożem. Tak naprawdę jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby już od najmłodszych lat wspierać dziecko i zachęcać do tego, by naśladowało nas i uczyło się chociażby tego, co do czego służy. Dobrze jest także nie zabraniać i nie ograniczać chętnego do pomocy maluszka. Można poprosić go aby przyniósł czysty ręcznik, podał spinacze do prania czy chociażby pozbierał po sobie klocki.

Jakie obowiązki w domu powinno mieć dziecko?

Lista obowiązków domowych dla dziecka może wyglądać różnie, w zależności od tego, jakie potrzeby ma dana rodzina. Zdarza się czasem, że pracujące mamy powierzają swoim pociechom chociażby przygotowanie produktów na obiad lub zrobienie zakupów, jednak warto pamiętać, że obowiązki domowe nie powinny przekraczać możliwości dziecka i zdecydowanie nie powinny zajmować mu czasu, niezbędnego chociażby na naukę. Co jednak najczęściej zaliczamy do prac, jakie małe i większe latorośle wykonują na co dzień w domu?

  • Utrzymanie porządku w swoim pokoju. Przestrzeń, w jakiej mały człowiek spędza codziennie najwięcej czasu to nie tylko miejsce do zabawy. Warto uczyć dziecko, że to, jak będzie czuło się i funkcjonowało w swoich czterech ścianach w dużej mierze zależy od niego. Regularne sprzątanie i odkładanie zabawek na swoje miejsca to coś, czego za dziecko nie powinni robić mama ani tata.
  • Pomoc przy nakrywaniu stołu. Kiedy w domu szykuje się rodzinny obiad, warto zaangażować do pomocy także najmłodszych mieszkańców. Nałożenie serwetek czy przyniesienie sztućców to nie takie trudne zadanie, nawet dla kilkulatka. Do obowiązków dziecka może także należeć odłożenie po sobie brudnych naczyń do zmywarki.
  • Pomoc przy praniu. Nie można wymagać od małego dziecka, aby samo prało i prasowało swoje ubrania, jednak dostarczenie ich do kosza z bielizną  nie powinno nikogo przerastać. 
  • Opieka nad zwierzęciem. Wyprowadzanie psa, zmiana żwirku w kuwecie czy też regularne karmienie królika lub świnki morskiej to okazja do tego, aby dziecko nauczyło się dbać o bliskie sercu istotny. Domowe zwierzątka często trafiają do rodziny właśnie dzięki dzieciom, dlatego zdecydowanie to one powinny przejmować nad nimi część obowiązków.

O czym należy jeszcze pamiętać wyznaczając listę obowiązków dla dzieci?

Nawet najbardziej zapracowana mama czy tata nie powinni zrzucać na barki swoich dzieci takich obowiązków jak chociażby opieka nad młodszym rodzeństwem. Mimo tego, że miło jest obserwować bliskie więzi brata i siostry, to jednak nie można zapominać, że wychowywaniem i dbaniem o potrzeby małych dzieci zajmują się przede wszystkim rodzice. Prośba o to, aby starszak chwilę zerknął na niesfornego niemowlaka nie jest oczywiście niczym złym, jednak tego typu sytuacje nie powinny być traktowane jak obowiązki dziecka.