Wielkość brzucha w ciąży – od czego jest on zależny?

Wielkość brzucha w ciąży – od czego jest on zależny?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to okres wielkiej radości wśród wszystkich członków rodziny. Młoda mama z wielką troską patrzy na swój rosnący brzuch, który jest tak naprawdę znakiem, że zbliża się moment narodzin pociechy. Od czego zależy wielkość brzucha w ciąży? Oto jedno z pytań, jakie na pewno pomoże pojawić się w głowie ciężarnej. Czas znaleźć na nie odpowiedź.

Czynniki wpływające na wielkość brzucha w ciąży

Jednym z najbardziej istotnych faktów jest to, w jakim dokładnie miesiącu znajduje się kobieta. Najmniejszy brzuch mają te panie, jakie są w kilkutygodniowej ciąży. Mogą one dosłownie “schować” się przy paniach, jakie są “na ostatnich nogach”. W szczególności, jeżeli mowa jest o ciąży bliźniaczej. Tak, wtedy ma się do czynienia z naprawdę wielkimi brzuchami. Z czasem panie zaczną zauważać u siebie, że brzuszek będzie przyjmował kształt takiego półokręgu. Niektóre kobiety określają, że mają przed sobą niewielką “piłeczkę”. Fakt, te kształty mogą się nieco od siebie różnić – co uzależnione jest też poniekąd od tego, że im bliżej porodu, tym brzuszek będzie się mocno obniżał. No cóż, dziecko powoli będzie szykowało się do “wyjścia” na powierzchnię.

Jak wygląda mój brzuch?

Wielu lekarzy przyznaje, że sama wielkość brzucha uzależniona jest m.in. od predyspozycji genetycznych. Jeżeli czyjaś mama miała piękny, prawie równy kształt okręgu, to jej córka i całkiem prawdopodobne, że następne pokolenia, również tego doświadczą. Z czasem jednak ten kształt zostanie zaburzony. Powodem tego będzie dziecko rozwijające się w łonie matki. Całkiem możliwe, że z czasem nawet przez sam brzuch będzie można zauważyć, gdzie znajduje się główka malucha, a gdzie jego rączki. Chociaż nie można zapomnieć o tym, że maluch w brzuchu pływa i jego położenie będzie się zmieniać. W szczególności już pod koniec, bliżej dziewiątego miesiąca. Wtedy główka powinna znajdować się bliżej dróg rodnych, dzięki czemu urodzenie dziecka siłami natury nie powinno być utrudnione.

Czy mój brzuch szybko urośnie?

To dla wielu kobiet ogromna bolączka. Co prawda, myśl o narodzinach dziecka na pewno nastraja je optymistycznie. Jednak obawiają się one tego, że po prostu szybko zaczną przybierać na wadze. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od samej budowy ciała kobiety. Z reguły te panie, które są drobne i szczupłe, szybciej zauważają u siebie pojawiający się brzuszek ciążowy. Nieco później zaczyna go być widać u pań przy kości, jakie mają nieco krąglejsze kształty.

Jednak takimi faktami nie można się przejmować. Zdecydowanie ważniejsze jest to, że w brzuszku właśnie kryje się maleństwo, jakie stanie się radością dla całej rodziny. A po porodzie będzie można zabrać się za brzuszek, który szybko zniknie.