Badanie glukozy w ciąży? Warto się dobrze przygotować

Badanie glukozy w ciąży? Warto się dobrze przygotować

Cukrzyca typu II jest chorobą cywilizacyjną. Współczynnik zachorowań jest coraz wyższy, i to u coraz młodszych osób. Jest to spowodowane przede wszystkim dietą bogatą w cukier, ale też szybkim i stresogennym trybem życia.

Szczególnie jednak na cukrzycę narażone są kobiety w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi. I choć po urodzeniu dziecka przeważnie wszystko wraca do normy, cukrzyca ciążowa niesie za sobą szereg komplikacji dla matki i dziecka. Pierwszym krokiem do profilaktyki cukrzycy ciążowej jest badanie poziomu glukozy. Do badania tego trzeba odpowiednio się przygotować.

Czy muszę badać poziom glukozy w ciąży?

Badanie poziomu glukozy w ciąży jest obowiązkowe. Oznaczenie glukozy na czczo należy wykonać już w 10. tygodniu. Z kolei między 24. a 28. tygodniem ciąży zostaniesz skierowana na test obciążenia glukozą, zwany popularnie krzywą cukrową. Polega on na tym, że otrzymujesz do wypicia roztwór glukozy, a następnie krew jest pobierana po godzinie oraz po dwóch od jego wypicia.

Cukrzyca ciążowa niesie za sobą szereg konsekwencji, w tym m.in. wysoką masę urodzeniową dziecka, wady płodu, przedwczesny poród oraz nadciśnienie tętnicze u matki. Dlatego badania te są konieczne, aby w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Jak przygotować się do badania poziomu glukozy?

Aby wynik wyszedł jak najbardziej miarodajny, pamiętaj o kilku zasadach:

  • tak jak przy większości badań krwi, musisz być na czczo. Oznacza to, że powinnaś być min. 8, a najlepiej 12 godzin po ostatnim posiłku. Przy krzywej cukrowej dodatkowo zaleca się, aby dzień przed badaniem ostatni posiłek zjeść najpóźniej o 18;
  • nie wprowadzaj specjalnych nawyków żywieniowych na kilka dni przed badaniem. Celem badania glukozy w ciąży jest oznaczenie jej rzeczywistego poziomu, warto więc, żebyś przed badaniem odżywiała się tak jak zazwyczaj. Zapomnij więc o diecie niskokalorycznej;
  • jednocześnie jednak, na kilka dni przed badaniem powinno się wyeliminować z diety kawę i herbatę i słodycze – wpływają one na podwyższenie poziomu glukozy we krwi, co też może zafałszować wynik badania;
  • na badanie powinnaś się zgłosić między 7 a 8 rano;
  • ważne jest także, abyś na badanie przyszła wyspana;
  • na badanie krzywej cukrowej weź ze sobą coś do czytania. Nie jest to oczywiście konieczne, ale szybciej minie Ci czas – będziesz bowiem musiała spędzić w przychodni 2 godziny.

A co, jeśli wyniki są podwyższone?

Jeśli wyniki badania glukozy wyszły ponad normę, pamiętaj, aby nie panikować. Przede wszystkim skonsultuj wyniki z lekarzem. Jeśli nawet masz cukrzycę, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do odpowiednich leków, które pomogą Ci obniżyć cukru. Konieczna jest również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.