Jakich kosmetyków należy wystrzegać się w czasie ciąży?

Jakich kosmetyków należy wystrzegać się w czasie ciąży?

Jakich kosmetyków należy wystrzegać się w czasie ciąży?

W stanie błogosławionym kobiety szczególnie powinny zwrócić uwagę na używane kosmetyki. Mają one bezpośredni wpływ na rozwój samego płodu. Ich producenci nie mają obowiązku zamieszczania informacji o wpływie danego specyfiku na stan zdrowia zarówno przyszłej matki, jak i dziecka.

Kremy z witaminą A

Cera kobiety w czasie ciąży ulega wielu zmianom. W związku z takim stanem rzeczy, niektóre kosmetyki mogą okazać się nieodpowiednie w tym wyjątkowym czasie. Produkty wręcz zakazane w ciąży to przede wszystkim kosmetyki z retinolem. Pochodną retinolu jest witamina A. Jej zbawienny wpływ na kondycję cery jest nieoceniony. Niestety bardzo wrażliwą skórę kobiet w ciąży podrażnia i wywołuje stany zapalne. Jej duże dawki mogą prowadzić nawet do wad wrodzonych zarówno matki, jak i dziecka. Dodatkowo jej nadmiar przenika do krwiobiegu, tym samym powodując wręcz uszkodzenia płodu. W tym okresie należy zaprzestać używania:

  • kremów przeciwzmarszczkowych,
  • peelingów chemicznych,
  • kosmetyków na trądzik.

Produktów z retinolem w formie kosmetyków aptecznych, dermokosmetyków czy maści również nie należy stosować w ciąży.

Kwas salicylowy, kwasy AHA, BHA i inne

Zawartość kwasów salicylowych w tonikach bądź peelingach powoduje podrażnienia i uczulenia cery u przyszłej mamy. Jest on głównym składnikiem preparatów na trądzik. Tego typu zmiany skórne często występują u kobiet w ciąży. Niestety kwas salicylowy może zaburzać funkcjonowanie układu krzepnięcia zarówno matki, jak i dziecka. Z kolei kwasy AHA, BHA oraz inne substancje złuszczające naskórek mogą przyczynić się do powstawania opornych do usunięcia przebarwień na skórze. Ciemne plamki pozostają na twarzy i są trudne do wywabienia. Ponadto zbyt wysuszona skóra zaczyna pękać. W następstwie tego naskórek jest narażony na powstawanie owrzodzeń oraz ran. 

Kosmetyki z zawartością olejków eterycznych

Ze względu na właściwości uspakajające i kojące olejki eteryczne są często używane w aromaterapii szczególnie w salonach wellness w trakcie masażów. Działanie olejów: miętowych, szałwiowych, rozmarynowych może wywołać skurcze macicy. Tym samym może to doprowadzić do poronień bądź wcześniejszego porodu. Z kolei kosmetyki z zawartością olejków eterycznych mogą spowodować zmiany skórne w postaci zmian pigmentowych na skórze. Zwłaszcza po bezpośrednim zaaplikowaniu preparatu i wyeksponowaniu ciała na działanie promieni słonecznych.

Negatywny wpływ ekstraktów olejowych

Skóra kobiety w ciąży wymaga intensywnego nawilżenia. Działanie niektórych substancji powoduje zbytnie obciążenie wątroby matki. Tym samym przenikają one do płodu i wpływają negatywnie na układ nerwowy dziecka. Przyszłe matki powinny wystrzegać się balsamów oraz olejków do bezpośredniego stosowania na skórę z drzewa herbacianego, lawendy oraz rozmarynu.