Jak ćwiczenia to tylko w połączeniu ze zdrową dietą

Jak ćwiczenia to tylko w połączeniu ze zdrową dietą

Początek roku to czas, w którym najchętniej podejmujemy decyzje dotyczące tego, co chcielibyśmy osiągnąć lub zmienić w nadchodzącym roku. Noworoczne postanowienia zazwyczaj dotyczą chęci poprawy stanu swojego zdrowia. Dlatego też, to właśnie w tym okresie najczęściej podejmowane są decyzje o chęci schudnięcia. Jednak co robić, by osiągnąć ten cel? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Serdecznie zapraszam do lektury.

Nadmierny poziom tkanki tłuszczowej w organizmie nie tylko obniża estetykę ciała, ale stanowi również istotne zagrożenie dla życia i zdrowia. Osoby otyłe i z nadwagą częściej niż osoby o prawidłowej masie ciała chorują na cukrzycę, nowotwory, a także miażdżycę i inne choroby układu krążenia. Ponadto u takich osób obserwuje się większą zachorowalność na choroby o podłożu psychicznym, między innymi depresję. Właśnie z tego względu osiągnięcie prawidłowej masy ciała jest niezwykle istotne dla zachowania i poprawy stanu swojego zdrowia.

Dieta i aktywność fizyczna

Wiele osób zastanawia się, co jest ważniejsze dieta, czy może systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych? Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sobie uświadomić, że obie metody powrotu do prawidłowej masy ciała mają swoje wady i zalety. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się stosując obie wymienione powyżej metody jednocześnie. Połączenie diety z regularnymi treningami nie tylko zwiększa efektywność procesu redukcji masy ciała, ale również zapobiega negatywnym efektom stosowania tylko jednej z metod. Na podstawie przeprowadzonych badań zaobserwowano, iż stosowanie diety wraz z systematycznym wykonywaniem ćwiczeń fizycznych nie tylko przyczynia się do zahamowania spadku beztłuszczowej masy ciała (przede wszystkim tkanki mięśniowej), ale wręcz prowadzi do jej wzrostu, co jest niezwykle pożądane w procesie odchudzania.

Jakie ćwiczenia?

Przed odpowiedzią na to pytanie warto uświadomić sobie, co przyczynia się do nadwagi i otyłości? Odpowiedź jest bardzo prosta – za nieprawidłową (zbyt wysoką) masę ciała odpowiada nadmiar zgromadzonej przez organizm tkanki tłuszczowej. Jeśli plan treningowy ma wspomagać proces redukcji masy ciała, to powinny w nim dominować przede wszystkim ćwiczenia, które przyczyniają się do spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Jakie to ćwiczenia? W tym miejscu należy odwołać się do fizjologii człowieka. Do utleniania tłuszczów w ludzkim organizmie dochodzi przede wszystkim w warunkachtlenowych (aerobowych). Zapewniają one dopływ tlenu do ustroju, który pokrywa lub przekracza jego zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Warunki tlenowe stwarzają ćwiczenia kardio o umiarkowanej intensywności i to właśnie z tego względu stanowią one podstawowe narzędzie treningowe do walki ze zbędną tkanką tłuszczową.