Jak stworzyć strój na jasełka?

Jak stworzyć strój na jasełka?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd wzięła się tradycja jasełek? Ta Bożonarodzeniowa tradycja kojarzy nam się przede wszystkim z przedstawieniami z udziałem dzieci. Podczas ich trwania odgrywane są głównie scenki związane z narodzeniem dzieciątka. Zwykle takim występom towarzyszą pięknie i efektowne stroje, pieśni religijne, a nawet żywe zwierzątka. A skąd jasełka przybyły do Polski? Ich tradycja sięga już przełomu XIV i XV w. Początkowo tworzono je z udziałem figur, a później marionetek i kukiełek. Z czasem zaczęto jasełka przedstawiać w formie teatralnej. I dopiero wówczas zaczęto angażować do tego aktorów. Ta tradycja pozostała do dzisiaj. Jasełka to nie tylko widowisko z udziałem dzieci. Coraz częściej role odgrywają także osoby dorosłe. W dzieciństwie każdy z nas marzył, by to właśnie jemu została przydzielona najważniejsza rola. To nie lada wyróżnienie odegrać, postać Maryi, Józefa czy anioła. Niezależnie od tego, kto wciela się w daną postać. Najważniejsze pozostaje prawidłowe odegranie swojej roli. Aby tego dokonać potrzeba odpowiedniej charakteryzacji i stroju. Kostium to obowiązkowy element wyposażenia aktora. Musi być ściśle powiązany z ogrywaną postacią i w pełni oddawać jej osobowość.

Jak stworzyć odpowiednie przebranie na jasełka?

Po przydzieleniu odpowiednich osób do danych ról zaczynają się przygotowania do przedstawienia. Aktorzy dzielnie ćwiczą swoje kwestie, wciąż doskonaląc swoje umiejętności. To także najwyższa pora by pomyśleć o odpowiednim przebraniu na jasełka. Są dwie opcje, by znaleźć odpowiednie przebranie.

Pierwsza z nich to możliwość wypożyczenia stroju. Można to zrobić w lokalnej wypożyczalni lub przeszukać możliwości ofert internetowych. Wypożyczenie gotowego stroju to gwarancja jakości. A także dobra opcja dla osób ceniących sobie czas. W okresie bożego narodzenia wypożyczalnie mają w swojej ofercie wszystko, czego potrzeba jasełkowym aktorom. Można tam znaleźć strój na jasełka Maryi, aniołka, pastuszka, Józefa, czy króla. I z pewnością jeszcze wiele innych. Wystarczy dobrze zapoznać się z ofertą, dokonać pomiaru ciała lub przymierzyć na miejscu. W ten łatwy sposób otrzymujemy gotowy kostium. Wystarczy tylko o niego dbać i zwrócić w określony sposób.

Druga opcja to samodzielne stworzenie stroju dla wybranej postaci. Brzmi niewykonanie? To tylko pozory. Stój na jasełka aniołka, pastuszka, Maryi czy Józefa, można z łatwością wykonać własnoręcznie. Co będzie nam do tego potrzebne? Ubrania z własnej lub rodzinnej szafy i trochę wyobraźni. Nie masz w swoich ubraniach nic, co przypominałoby ubiór odgrywanej postaci? Nie martw się. Możesz poszukać odpowiednich elementów w sklepach z używaną odzieżą. To miejsca, które z pewnością pozwolą Ci zakupić to, co potrzebne. Taki własnoręcznie wykonany kostium to nie tylko ogromna satysfakcja. To także świadomość swojej oryginalności i wyjątkowości. Z pewnością ułatwi to odegranie przydzielonej roli.

Stroje na jasełka dla dzieci

Najczęściej pojawia się zapytanie np. jak zrobić strój pastuszka na jasełka? Rzadziej pytanie, gdzie go kupić? Tak przedstawiają to statystyki internetowe. Jaki stąd wniosek? Coraz więcej osób czyt. rodziców stara się stworzyć coś z niczego. Najlepsza opcja to tworzenie czegoś razem. Wspólne tworzenie stroju to także sposób na umocnienie relacji opiekun/ rodzic i dziecko. To możliwość rozwoju artystycznego dla dziecka na każdym możliwym etapie. To również pokazanie dziecku swojego zaangażowania i przejęcia jego wielkim występem. Maluchowi daje to niesamowite wsparcie i chęć pokazania się z jak najlepszej strony. Wspólne przygotowanie np. stroju pastuszka może okazać się świetnym rodzinnym czasem. Nic nie działa lepiej niż dawanie przykładu swoim zachowaniem. Jeśli dziecko dostrzeże nasze zaangażowanie, wówczas samo chętniej pomoże np. podczas przygotowania scenografii. Dodatkowo będzie dumne, że jego strój został wykonany z udziałem mamy, taty czy opiekuna. Stworzenie stroju na jasełka dla dzieci nie musi być idealne. Nie jest też aż tak bardzo wyczerpujące i czasochłonne. Do stworzenia stroju na jasełka dla aniołka wystarczy biała sukienka i skrzydła. Z kolei strój pastuszka można stworzyć z koszuli, spodni, kamizelki i kapelusza.

Jeśli jednak nie masz w sobie podkładu zdolności artystycznych to nic straconego. Powiedz o tym swojemu dziecku i pomóż mu w poszukiwaniu gotowego stroju. Nie każdy musi teraz biegać z igłą, nitką i maszyną do szycia. Ważne, by nie odkładać stworzenia kostiumu na ostatni moment. Może to wywołać niepotrzebną lawinę złych emocji. Pośpiech nie jest dobrym doradcą i każdy z pewnością o tym wie. Jeśli nie możesz znaleźć nic odpowiedniego w lokalnych wypożyczalniach, to uruchom internet. Możesz też za niewielkie pieniądze zakupić gotowy strój ze sklepu. Można go potem przekazać dla kolejnych pokoleń. I to też będzie dobry gest, zwłaszcza w oczach Twojego dziecka.