Leczenie zaćmy, czyli operacja, której nie można odwlekać

Leczenie zaćmy, czyli operacja, której nie można odwlekać

Usuwanie zaćmy to bardzo prosty i krótki zabieg, który nie niesie ze sobą praktycznie żadnych skutków ubocznych. Rzadko kiedy dochodzi do powikłań, a jeśli już się zdarzają to z reguły z powodu nieprawidłowego dbania o oczy w okresie rekonwalescencji. Wciąż jednak wiele osób zwleka z zabiegiem. Dowiedz się, z czego to wynika.

Choć zaćma powinna być usunięta jak najszybciej, to jednak wciąż wiele osób nie chce się tego podjąć, a decyzję o konieczności przeprowadzenie zabiegu odwleka w czasie. Z czego to wynika? W głównej mierze powodem jest strach. Ludzie obawiają się, że zaćma będzie bardzo trudna do wyeliminowania, a operacja będzie się wiązała z licznymi powikłaniami. To powoduje, że odwlekają usuwanie zaćmy jak tylko się da. Nie jest to dobre rozwiązanie. Nieleczona choroba prowadzi do stopniowej utraty wzroku, a to sytuacja, do której w żaden sposób nie wolno dopuścić. W ten sposób znacznie obniża się komfort życia. Nie jest to więc dobre rozwiązanie. Z miesiąca na miesiąc obraz staje się coraz mniej wyraźny, a to wiąże się ze sporymi niedogodnościami, którym trzeba zapobiegać. Lepiej więc dmuchać na zimne i w porę zdecydować się na zabieg. Tylko w ten sposób można zachować oczy w dobrym stanie na całe lata. Jak zatem zmniejszyć strach przed zabiegiem? Przede wszystkim próbować dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. Jeśli będziemy wiedzieli, jak taki zabieg ma wyglądać, na czym polega i z czym, trzeba będzie się liczyć, znacznie łatwiej będzie nam zdecydować się na usuwanie zaćmy.

Dobrze jest nie być samemu. Można poprosić o pomoc kogoś bliskiego, najlepiej z rodziny. W ten sposób będziemy się znacznie raźniej czuć. Nie będziemy pozostawieni sami sobie. Będziemy mogli w spokoju przygotować się do zabiegu, a w razie ewentualnych wątpliwości nie pozostaniemy bez pomocy. Wsparcie kogoś bliskiego jest zawsze w cenie. Dzięki temu nie pozostaniemy sami bez niczyjej pomocy. To jest bardzo ważne. Jeśli ktoś bliski jest z nami w takiej chwili, znacznie alt wiej jest nam podjąć decyzję. Będziemy bowiem wiedzieli, że nie jesteśmy sami. Poza tym, rodzina bardzo często pomaga wszystko zorganizować, umówić termin zabiegu czy dowieźć nas na miejsce. W razie wątpliwości służy rozmową, a w pierwszym okresie po zabiegu pomaga funkcjonować, robi zakupy. Pomoc rodziny jest więc niezbędna w przebiegu i podjęciu decyzji o leczeniu.