Ortezy – kiedy się je stosuje?

Ortezy – kiedy się je stosuje?

Określenie orteza jest akronimem terminu ortopedyczna orteza. Głównymi funkcjami tego rodzaju urządzenia jest stabilizacja oraz usztywnienie stawów. Zasadniczo wyróznia się sztywne, półsztywne i miękkie.

Aparaty ortopodeczyne przeznaczone do stawu biodrowego mają możliwość zatrzymywania lub kontroli ruchu w stawie biodrowym. Wykorzystywane są czasowo w trakcie wczesnej rehabilitacji i w czasie nauki chodzenia u osób po leczeniu operacyjnym lub w rehabilitacji osób z przykurczami z powodów neurologicznych.

Orteza stawu kolanowego obecnie wytwarzana jest z nowoczesnych artykułów, a jej struktura uwzględnia potrzebę np. odbierania potu z ciała pacjenta. Ortezy muszą zważać na specyfikę budowy ciała oraz gwarantować maksymalny komfort użytkowania. A znaczy to możliwość nieograniczonej swobody ruchu.

Orteza stawu skokowego oraz stopy stabilizuje bądź chroni staw skokowy. Stosowanie tych ortez polepsza jakość i wydajność ruchu. Używanie tego typu aparatów jest uzależnione od obuwia, toteż zaleca się stosowanie obuwia sportowego.

Orteza stawu łokciowego i przedramienia. Ich podstawową funkcją jest zabezpieczenie kończyny górnej. Aparaty mają możliwość kontroli ustawienia kąta zgięcia oraz wyprostu stawu łokciowego i blokadę w wyproście. Ortezy te z powodzeniem można używać cyklicznie lub długotrwale w ortopedii oraz rehabilitacji. Przydatne są w rehabilitacji i leczenie przykurczów stawu łokciowego.

Niezwykle liczną grupę ortez stanowią te, przeznaczone do dłoni i stawu nadgarstkowego, Wyposażone są we wkładki usztywniające stosowną część lub całą kończynę górną. Poniektóre dysponują wręcz pełną możliwość modyfikowania czy też regulowania ustawień przez lekarza.

Najczęściej spotykaną i stosowaną grupą ortez są wkładki do butów, które działają korygująco. I wcale to nie oznacza, że używane są wyłącznie przy płaskostopiu. Natomiast powodują, że chodzenie bądź bieganie staje się komfortowe i efektywne, gdyż wkładki modyfikują kąt, pod którym stopa styka się z nawierzchnią.