HDL i LDL – czyli dobry i zły cholesterol

HDL i LDL – czyli dobry i zły cholesterol

Cholesterol to lipid z grupy steroidów wymagany dla funkcjonowania naszego organizmu. Pomimo, że wielu z nas chce za wszelką cenę obniżać jego poziom w naszym organizmie jest on niezbędny. Bierze on udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Między innymi jest on konieczny do syntezy witaminy D3, bierze udział w powstawaniu hormonów o budowie sterydowej.
Cholesterol przemieszczając się po układzie krwionośnym naprawia też uszkodzone naczynia krwionośne odkładając się w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. I tutaj właśnie powstaje jeden z problemów, jeśli tych blaszek jest zbyt dużo, jesteśmy na najlepszej drodze do poważnej przypadłości, miażdżycy. Cholesterol jest transportowany w tętnicach poprzez specjalne lipoproteiny, czyli białka które transportują fragmenty tłuszczu. Białka te w zależności od gęstości nazywane są LDL czyli popularnie zwane „złym cholesterolem” lub HDL nazywane „dobrym cholesterolem”. Funkcją HDL jest zbieranie nadmiaru cholesterolu odłożonego w żyłach i transportowanie go do wątroby gdzie jest wydalany z organizmu. Natomiast LDL działa odwrotnie, przenosi on cholesterol z wątroby do naszego organizmu. Gdzie gdy jest go za zbyt wiele odkłada się w aortach zwężając ich światło. Wynika z tego, że należy zadbać o jak najwyższy poziom cholesterolu HDL we krwi i jak najniższy poziom LDL. Ogólnie w krwi nie powinno być więcej niż 200mg/dl całkowitego cholesterolu czyli HDL i LDL.

Jak obniżyć cholesterol, to jedno z częściej wstukiwanych haseł do wyszukiwarek internetowych. Obniżenie cholesterolu wymaga zmiany stylu życia, gdyż w większości przypadków to właśnie sposób w jaki żyjemy jest odpowiedzialny za podwyższony poziom tego tłuszczu. Przede wszystkim należy dokonać zmian w swojej diecie. Podmienić tłuszcze zwierzęce na tłuszcze pochodzenia roślinnego. Trzeba jeść dużo ryb, gdyż zawierają one kwasy Omega-3 obniżające poziom cholesterolu. Dowiedziono również, że dostarczanie witaminy C podnosi stężenie dobrego cholesterolu. Zatem zalecane są wszelkie owoce i warzywa.

Kolejny czynnikiem podwyższającym poziom cholesterolu jest stres. Nie jest łatwo go wyeliminować z obecnego życia, więc może łatwiej będzie znaleźć czas na chwilę relaksu. No i oczywiście pozostaje jeszcze aktywność fizyczna. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia na siłowni. Wystarczy, że codziennie udasz się na co najmniej 30-minutowy spacer w dość szybkim tempie. Warto też wspomóc się suplementami diety, takimi jak np. Cholestone firmy Calivita. Ułatwia to stosowanie odpowiedniej diety, kiedy nie mamy czasu na właściwe sporządzanie posiłków.