Kiedy wybrać się do dermatologa a kiedy do kosmetologa?

Kiedy wybrać się do dermatologa a kiedy do kosmetologa?

Dziedzina nauki, która zajmuje się chorobami skóry i jej przydatków to domena lekarz dermatolog . Kosmetologia traktowana jest jako element dermatologii, jej niewielki wycinek, fragment, ograniczoną cześć. Zajmuje się ona przede wszystkim procesami pielęgnacyjnymi skóry, włosów czy paznokci w czasie choroby.

Dermatolog a kosmetolog

Kosmetologia kojarzy nam się jednak bardziej z gabinetem kosmetycznym – a to błąd. W tego typu gabinetach pracują (można by powiedzieć „jedynie”) kosmetyczki (biorąc pod uwagę kompetencje i możliwości). Ich zakres wiedzy czy nawet sam proces kształcenia, a przede wszystkim uprawnienia są znacznie węższe, bardziej ograniczone niż kosmetologów. Dermatolodzy wyróżniają się najszerszą wiedzą oraz umiejętnościami i zakresem uprawnień w omawianej grupie specjalistów.

Dermatolodzy

Nie wszyscy są świadomi takiego podziału, co bardzo często utrudnia i oddala od odpowiedniej diagnozy, bo po prostu idziemy nie tam, gdzie powinniśmy. Dermatolodzy zajmują się schorzeniami dermatologicznymi, które w znaczny sposób obniżają komfort życia pacjenta. Kosmetolog może tylko poradzić w jaki sposób dbać o skórę zmienioną chorobowo. Kosmetyczka w przypadku chorób skóry może jedynie doradzić wizytę u specjalisty (kosmetologa bądź dermatologa), gdyż sama nie posiada odpowiednich kwalifikacji, nie może zaproponować leczenia czy metody terapii. Każda z tych trzech specjalności dotyczy skóry, jej pielęgnacji, chorób, problemów.

Do kogo i kiedy się wybrać?

Jednak każda z nich ma inny zakres, możliwości, uprawnienia. Niemniej jedna może zależeć od drugiej, mogą się wzajemnie uzupełniać, a leczenie czy terapia prowadzona wielotorowo przynosi najbardziej spektakularne efekty. Wszystko to oczywiście z nieocenioną korzyścią dla pacjenta. Zatem w przypadku jakiegokolwiek problemu ze skórą nie powinniśmy odkładać wizyty czy konsultacji. Możemy np. poradzić się naszej kosmetyczki, którego ze specjalistów w danym problemie odwiedzić – pamiętając, aby nie robić nic na własną rękę. Możemy zwrócić się do lekarza rodzinnego i to on skieruje nas dalej.