Suplementacja dla wegetarian, czyli co dostarczać w diecie bez mięsa

Suplementacja dla wegetarian, czyli co dostarczać w diecie bez mięsa

Sięgając po statystyki dotyczące żywienia Polaków, możemy dostrzec rosnącą z roku na rok liczbę wegetarian, a nawet wegan. Zresztą nasz kraj nie jest w tym przypadku wyjątkiem, ponieważ trend dotyczący świadomej rezygnacji ze spożywania mięsa, można dostrzec niemal na całym świecie. Oczywiście za tymi indywidualnymi decyzjami stoją różnorodne powody, czy to chęć zrzucenia kilku kilogramów, czy też miłość do zwierząt. Jednak niezależnie od motywacji, każdy wegetarianin musi zadbać o odpowiednią i świadomą suplementację, która będzie stanowić dopełnienie jego codziennych posiłków. Jak zauważa Natural Pharmaceuticals, ze względu na bezmięsną dietę są oni narażeni na braki niektórych witamin i minerałów bardziej niż inni. Niedobory te są niezwykle groźne oraz przyczyniają się do nieprawidłowej pracy całego organizmu, dlatego też zwracamy uwagę na trzy suplementy, które powinni brać wszyscy wegetarianie.

Witamina D

Stwierdzenie, że to właśnie witamina D jest najbardziej problematyczną ze wszystkich, nie jest żadną przesadą. Z jej niedoborem zmagają się bowiem nie tylko wegetarianie, ale także reszta społeczeństwa, niezależnie od swojej diety. Eksperci z Natural Pharmaceuticals podają, że problem ten może dotykać nawet 90% wszystkich Polaków! Niestety wpływ na to ma przede wszystkim położenie kraju, a także brak wystarczająco dużej świadomości. Witamina D jest często nazywana słoneczną i nie bez powodu, ponieważ jej synteza odbywa się na naszej skórze jedynie pod wpływem promieni słonecznych. W Polsce natomiast padają one pod odpowiednim kątem wyłącznie przez niecałe pół roku i to tylko przez kilka godzin każdego dnia. Jej jedynym alternatywnym źródłem są ryby w dużej ilości, które oczywiście są wykluczone w przypadku diety wegetariańskiej. Dlatego właśnie chcąc uzupełnić niedobory, a także im zapobiegać, konieczne jest zaopatrzenie się w dobrej jakości suplementy diety.

Witamina B12

Jest to ta witamina, o której w przypadku nie tylko diety wegetariańskiej, ale również wegańskiej, mówi się zdecydowanie najczęściej. Zresztą nie dzieje się to bez powodu, a ten jest naprawdę znaczący. Witamina B12 znajduje się przede wszystkim w produktach mięsnych, które oczywiście są przez wegetarian wykluczane z posiłków. Chociaż można znaleźć ją również w niektórych pokarmach roślinnych, to jak informują dietetycy, jest to ilość zdecydowanie niewystarczająca, mając na uwadze dzienne zapotrzebowanie. Niestety niedobory wszelkich witamin, co podkreśla Natural Pharmaceuticals, wiążą się z poważnymi skutkami. W przypadku braków witaminy B12 skutkiem może być niedokrwistość, znana powszechnie jako anemia. Wskazuje się również na znaczne pogorszenie stanu psychicznego, ponieważ B12 uczestniczy w produkcji serotoniny. Najnowsze badania wskazują na to, że wciąż jedynie 60% wszystkich wegetarian decyduje się na suplementację. I mimo że może nie wydawać się to niską liczbą, to wciąż jest zdecydowanie niewystarczająca, biorąc pod uwagę możliwe następstwa.

Żelazo

Suplementacja w przypadku diety wegetariańskiej nie powinna się jednak ograniczać wyłącznie do witamin. Jednym z najważniejszych minerałów, o którym niestety często się zapomina, jest żelazo. Powodem takiego stanu rzeczy może być chociażby to, że na etykietach produktów roślinnych informacja o jego zawartości znajduje się bardzo często. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w jedzeniu tego pochodzenia znajduje się tak zwane żelazo niehemowe. Charakteryzuje się ono znacznie gorszą przyswajalnością niż w przypadku tego, które znajduje się w produktach mięsnych, które określa się mianem hemowego. Daje to niestety mylne wrażenie tego, że żelazo przyjmujemy w odpowiednich ilościach, a tym samym nie jesteśmy narażeni na niedobory. Dobrze jest zatem wspomóc się żelazem w postaci suplementów diety, ale również witaminą C od Natural Pharmaceuticals, ponieważ pomaga ona w jego przyswajaniu.