Czy kwas askorbinowy jest szkodliwy?

Czy kwas askorbinowy jest szkodliwy?

Bardzo często boimy się nazw związków chemicznych brzmią one dla nas obco i skomplikowanie.W rezultacie nierzadko nawet kwas askorbinowy rozpoznawany jest jako substancja szkodliwa dla zdrowia. Zatem często pada pytanie, czy kwas askorbinowy jest szkodliwy? Kwas askorbinowy to nic innego jak popularna witamina C. Istotne jest że jak każda inna substancja może wywołać niepożądane skutki, jeżeli będzie przyjmowany w nadmiernej ilości. Przedstawiamy czy występuje możliwość przedawkowania kwasu askorbinowego.

Czy kwas askorbinowy jest szkodliwy?

Nawet wśród dzieci można dostać świadomość o zaletach przyjmowania kwasu askorbinowego który jest przez nie znany jako witamina C. Są świadomi o jego dobroczynnych właściwości i pozytywnego wpływu na odporność człowieka. Przyjmowanie witaminy C jest kluczowe w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Świadomość o tym była powszechna już kilkaset lat temu. Szczególnie wśród Marynarzy którzy musieli zmagać się ze skutkami szkorbutu. W latach 70 XX wieku oficjalnie przedstawiono że witamina C odpowiada za skrócenie czasu trwania infekcji górnych dróg oddechowych. Na tej podstawie niejednokrotnie można dostrzec rekomendacje że przyjmowanie bardzo dużej ilości witaminy C przy skraca czas leczenia infekcji. Jednak czy są one słuszne? Czy duże dawki uderzeniowe mogą przyspieszyć powrót do zdrowia? Nie zostało to dotychczas potwierdzone badaniami naukowymi.

Skutki uboczne przyjmowania dużych dawek kwasu askorbinowego

Niejednokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem że witamina C nie powoduje jakichkolwiek poważnych skutków ubocznych i przyjmowania. W rzeczywistości jak każda inna substancja w nadmiarze może przynieść negatywne konsekwencje. Nadmiar witaminy C w organizmie najczęściej objawia się poprzez rozwój dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Można wówczas zaobserwować: biegunkę, wymioty, nudności. Ponadto odczuwalne jest zmęczenie i osłabienie organizmu. Nierzadko pojawia się także wysypka. Długotrwałe przyjmowanie dużej ilości witaminy C zdecydowanie sprzyja rozwojowi kamieni nerkowych.

Czy kwas askorbinowy można przedawkować?

Nierzadko przy rekomendacjach o przyjmowaniu dużych uderzeniowych na epitaminę C pojawia się informacja że organizm samodzielnie usuwa nadmiar witaminy C wraz z moczem. Regulując tym samym ilość kwasu askorbinowego w organizmie. Stąd suplementy z witaminą C przyjmowane są bez jakichkolwiek ograniczeń i zdrowego rozsądku. Do pewnego momentu organizm potrafi poradzić sobie z nadmiarem witaminy C, jednak długotrwałe przyjmowanie jej w dużych ilościach doprowadza do rozwoju wyżej określonych skutków ubocznych nadmiaru. 

Czy kwas askorbinowy jest szkodliwy? 

W większości przypadków zaprzestanie stosowania kwasu askorbinowego doprowadza do ustąpienia objawów jego nadmiaru. Jednak długotrwały przyjmowanie kwasu askorbinowego sprzyja powstaniu kamieni nerkowych, co jednocześnie podkreśla fakt niepoprawnego postępowania. Istotne jest że negatywne konsekwencje występują zazwyczaj wyłącznie w przypadku suplementacji. Nie zaobserwowano dotychczas u pacjentów przedawkowania witaminy C, która pochodziłaby tylko z pożywienia.