Zaczynamy szczepienia, czyli dziecko na pierwszym zastrzyku

Zaczynamy szczepienia, czyli dziecko na pierwszym zastrzyku

Pierwsza wizyta szczepienna dostarcza dużo emocji zarówno rodzicom, jak i dzieciom, choć trzeba przyznać, ze więcej chyba nawet tym pierwszym. Warto wiedzieć, jak szczepić dziecko i jak przygotować się do szczepienia, by wszystko przebiegło sprawnie i prawie bezboleśnie do obojgu.

Pierwsze szczepienie maluszka jest szczególnie mocno przeżywane przez rodziców. Choć dziecko nie wie jeszcze, co go czeka, rodzice, świadomi tego, że ukłucie może wywoływać ból, sami przeżywają ogromny stres związany z zaszczepieniem dziecka.

Jak szczepić dziecko po raz pierwszy

Wybierając się z maluszkiem na pierwszą wizytę szczepienną, wcześniej odpowiednio się przygotuj. Chodzi tu zarówno o przygotowanie psychiczne na to, co spotka dziecko, jak i zabranie wszystkich niezbędnych rzeczy, odpowiednie ubranie dziecka itd. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, jak szczepić dziecko na pierwszej wizycie oraz jak się do tego przygotować, możesz wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem lub położną.

Jak będzie przebiegać pierwsza wizyta szczepienna?

Przed zaszczepieniem lekarz zrobi dokładny wywiad na temat ewentualnych dolegliwości u dziecka lub innych niepokojących objawów. Maluszek zostanie też dokładnie zbadany, zmierzony i zważony. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji lekarz wspólnie z Tobą zdecyduje o tym, czy i jak zaszczepić dziecko. Zwykle odbywa się to w ten sposób, że jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań do szczepienia,  to zapozna cię z Programem Szczepień Ochronnych oraz zapyta o to, jaką szczepionkę dla maluszka wybierasz.

Co zabrać na szczepienie?

Musisz wiedzieć nie tylko to, jak szczepić dziecko, ale także co zabrać ze sobą do przychodni, by w ogóle szczepienie się odbyło. Na wizytę powinnaś zabrać przede wszystkim:

książeczkę zdrowia dziecka,
pieluszkę jednorazową oraz mokre chusteczki (po badaniu zmienisz dziecku pieluszkę),
flanelową lub tetrową pieluszkę (położysz ją na wadze, by maluszek nie zmarzł podczas ważenia).

Możesz zabrać też smoczek uspokajacz, jeśli twój maluszek go używa, oraz butelkę z mlekiem.

Szczepienia zalecane

Poza szczepieniami obowiązkowymi możesz rozważyć zakupienie dla dziecka szczepionek zalecanych. Szczepienia zlecane można podawać dziecku na tej samej wizycie, co szczepienia obowiązkowe. Na pierwszej wizycie szczepiennej możesz zdecydować się na podanie twojemu dziecku szczepień zalecanych przeciw:

menigokokom,
pneumokokom,
rotawirusom.

Jeśli masz jakieś pytania na temat tego, czy i jak szczepić dziecko szczepionkami zalecanymi, możesz porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem.